Niezarejestrowane

Niezarejestrowany   |   USA

Psy te powstały najprawdopodobniej, gdy w 1539 roku Hiszpanie przywieźli swoje psy do obecnej Luizjany. Tamtejsi indianie przygarnęli psy, które wymieszały się z wałęsającymi się w okół płowymi wilkami. Gdy w 1700 roku przybyli tam Francuzi, zastali niezwykłe, łaciate psy o jasnych oczach. Sami przywieźli ze sobą baucerony, których krew płynie w Catahoulah. To od nich wzięło się marmurkowate umaszczenie i plamiste oczy.

© vetstreet.com

W tamtych okolicach istniało pewne plemię, zwane „Catahoula”. Słowo to zaś wypowiadane z myślą o psie było uważane ze przekleństwo. Dziś, zresztą tak samo jak i dawniej, psy te są bardzo popularne na farmach. jest to bez wątpienia wspaniały pies myśliwski, pasterski i zaganiający. Choć jest to rasa licząca sobie kilkaset lat, uznano ją dopiero w drugiej połowie XX. wieku.

Mówi się, że catahoula to duch wilka, szybkość charta, siła mastiffa i zdecydowanie baucerona. Są to psy bardzo odważne i czujne o dobrej pamięci. Jest przywiązany i inteligentny, pragnie zadowolić swojego pana. Jest także wszechstronnie użytkowy: polowanie, zaganianie, ochrona i pilnowanie stada, psie sporty. Ponadto, pomimo swojej ogromnej postury, rzadko choruje na poważną dysplazję, co często zdarza się u dużych psów. Niestety, poza USA jest praktycznie nieznany.

© smartlivingnetwork.com

Nazwy: Louisiana, catahoula leopard dog, Catahoula hog dog, Catahoula leopard dog, Catahoula cur, Catahoula hound, Catahoulanleopardikoira.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na jelenia, zaganianie.
Przeznaczenie obecne: zaganianie, pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 1-23 kg, 51-65 cm.
Długość życia: 11-13 lat.
Umaszczenie:  merle, czarne podpalane.

 © Załoga Chartykasa