Rozwój

© warrenphotographic.co.uk

Samce są aktywne seksualnie praktycznie przez cały rok i interesują się zapachem każdej suki będącej w trakcie cieczki. Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie pilnować swojego pupila.

Same zaloty są bardzo krótkie. Zdarza się, że samica przed dopuszczeniem samca domaga się zabawy z nim, a gdy nie ma ochoty na krycie – siada bądź się kładzie. Jeśli zaś jest gotowa, obwąchuje narządy płciowe samca i pozwala my lizać swoje, ogon ma wygięty i odsunięty na bok (tak, jak na zdjęciu na początku notki). Uniesiony wysoko ogon u samca świadczy o tym, że jest on podniecony.

 
Krycie, © warrenphotographic.co.uk

Podczas krycia (patrz zdjęcie u góry) samica stoi bez ruchu. Jeśli jest niezadowolona, może gryźć. Samiec skacze na samicę i obejmują ją łapami w pasie, mocno je zaciskając. Następnie wykonuje ruchy kopulacyjne. Najdłuższą częścią krycia jest tak zwane połączenie. W tym czasie prącie samca powiększa się w pochwie suki i psy „łączą się” ze sobą. Trwa to od kilku minut do półgodziny. Nie wolno wtedy rozdzielać psów, gdyż można im wyrządzić krzywdę!


Połączenie, © warrenphotographic.co.uk
Jeśli wszystko przebiegło bez zakłóceń, suka zajdzie w ciążę. Ale o tym już innym razem…

© Załoga Chartykasa