II grupa FCI

FCI 340/II.2  |  Portugalia

Podczas przepływania Atlantyku, hiszpańscy żeglarze zatrzymali się między innymi na Azorach, portugalskich wyspach. Zostawili tak kilka z przewożonych na statku dogów, które najprawdopodobniej wymieszały się z tamtejszymi psami. Powstała w ten sposób rasa nie została do dziś, a to dzięki odizolowania od reszty świata.

© petyourdog.com

Obecnie fila são miguel zajmuje się głównie pilnowaniem rozrzuconych na wyspie mleczarni i zagania bydło. Czasami wykorzystywane jest także do polowania na dziki. Nigdy nie był typowym psem obronnym, gdyż w tamtej okolicy dzikie zwierzęta zwyczajnie nie występują, nie było więc potencjalnego zagrożenia. Cechą charakterystyczną tej rasy są podcinane w pół okrąg uszy, nadający nieco łobuzerski wyraz jego pyskowi.

Choć jest to niezawodny i wszechstronny pies stróżujący, nawet w ojczystej Portugalii nie należy do zbyt znanych. Jego hodowlą zajmuję się raptem kilku hodowców w Belgii i Finlandii. Potrzebuje on wczesnej socjalizacji, która sprawi, że stanie się posłuszny, a nawet zaskakująco przyjacielski. Ponadto, ze względu na swoje przeznaczenie i wynikające z niego niektóre cechy charakteru, potrzebuje konsekwentnego wychowania i doświadczonego opiekuna. W ogóle nie nadaje się on dla początkujących ani tych, którzy nigdy dotąd nie miel do czynienia z psami pasterskimi.

© kimballstock.com

Wobec obcych nieufnie nastawiony, może sprawiać wrażenie agresywnego, lecz w stosunku do właściciela bardzo przyjacielski. Gdy wymaga tego sytuacja, jest błyskawicznie gotowy do obrony. Hodowcy zmierzają do ukształtowania z niego psa towarzyszącego, by sprostać wymaganiom współczesnej kynologii. Fila são miguel, wraz z fila terceiro, wyżłem portugalskim i perdigueiro galego należą do grupy psów z Półwyspu Iberyjskiego.

Nazwy: Fila são Miguel, Pies z São Miguel, Cão Fila deSão Miguel, São miguel cattle dog, Azores cattle dog, Chien fila de San Miguel,Saint Miguel cattle dog, Azores cow dog, Pies świętego Michała.
Przeznaczenie pierwotne: pilnowanie stada, stróżowanie.
Przeznaczenie obecne: pilnowanie stada, stróżowanie.
Wielkość i waga: 20-33 kg, 48-60 cm.
Długość życia: około 11 lat.
Umaszczenie:  płowe, szare, żółte, zawsze pręgowane. Z białymi znaczeniami lub bez.
© Załoga Chartykasa