© eXtremeBiker.da.com

Czasami mamy do czynienia z tak zwaną ciążą urojoną. Dotyka ono suki w około 60-8- dni po ostatniej cieczce. Przyczyny tego zjawiska nie zostały dogłębnie zbadane, wiadomo jednak, że jest to naturalne zjawisko. U wielu suk przebiega praktycznie bez objawowo, u innych zaś widać bardzo wyraźne objawy ciąży, a niekiedy dochodzi nawet do wyimaginowanego porodu.

Jakie są tego przyczyny? Prawdopodobnie jest to reakcja organizmu na zachodzące wówczas zmiany. Inną przyczyną może być długotrwała terapia hormonalna (jedna z metoda antykoncepcyjnych, blokada cieczki).

Objawy. Objawy ciąży urojonej są bardzo podobne to końcowych dni ciąży u zapłodnionych suk. Powiększają się gruczoły wytwarzające mleko, czasami także powiększa się brzuch suki. U niektórych lekko podwyższa się temperatura ciała, choć to akurat zdarza się dość rzadko. Innym objawem jest tworzenie gniazda – suczka przynosi zabawki i opiekuje się nimi, jakby to były jej własne dzieci.

Leczenie. Należy ograniczyć jedzenie psa, ilość podawanych płynów i spacery, zupełnie odwrotnie niż w przypadku prawdziwej ciąży. Zaś, jeśli chodzi o budowanie gniazda, chowamy wszystkie zabawki i izolujemy naszą suczkę. Najlepiej zabrać ją wtedy na kilka dni w nieznane otoczenie i wymęczyć długimi spacerami bądź zabawą. Aby całkowicie uchronić sukę przed pseudociążą, warto pomyśleć o sterylizacji. Uchroni ją ona także przed wieloma chorobami.

© Załoga Chartykasa