I grupa FCI

FCI 83/I.1  |  Belgia

Jego nazwa wywodzi się z flamandzkiego słowa „sheperke”, oznaczającego tyle, co mały pies pasterki. na starych obrazach flamandzkich widywany był w towarzystwie rodziny chłopów, zadomowił się także na łodziach. Na statkach, których pilnował, tępił szczury; ostrzegał także załogę przez złodziejami, alarmując ją głośnym szczekaniem. Schipperke popularność zyskały w 1885 roku, gdy królowa Maria Henryka dostała psa tej rasy w prezencie.

© animalplanet.com

Obecnie te małe psy pasterskie, wyglądem bardzo przypominające szpica, nie są już tak popularne, jak kiedyś, przynajmniej w Polsce, gdzie są praktycznie nieznane. Są to psiaki bardzo żywe i ciekawskie, nieustannie czujne i uważny. Bardzo szybko odnajdzie się w małym mieszkanku, cierpliwy w kontaktach z dziećmi. Jest inteligentny, pojętny i pełen temperamentu, jak to mówią „wielki duch w małym ciele”. W stosunku do obcych nieufny.

Nieprzekupny stróż, obcych odstrasza głośnym i natarczywym szczekaniem, choć nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Bardzo przywiązany do swojej rodziny, wymaga długich spacerów. W pielęgnacji niekłopotliwy, cieszy się dobrym zdrowiem. Ponadto bardzo lubi przebywać w pobliżu koni.

© petguide.com

Nazwy: Schipperke, Spitzke, spits, spitske, skip, schip.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na małe ssaki, pilnowanie barek.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 3-8 kg, 22-33 cm.
Długość życia: 12-13 lat.
Umaszczenie:  czysto czarne.
© Załoga Chartykasa