X grupa FCI

FCI 333/X.3  |  Polska

Chart polski to jedna z ras, która nie została należycie doceniona przez kynologię. Działo się tak dlatego, że w czasie drugiej wojny światowej psy te niemal wyginęły, a późniejsze ich odtwarzanie skrywało się za żelazną kurtyną tajemnicy. Ponadto w okresie tamtym zakazano polowań z chartami, a psy w tym typie likwidowano. Wywodzą się one w prostej linii od chartów azjatyckich (saluki, tazy itp). Pierwsze pogłoski o nich pojawiły się już w XIV wieku, ponadto charty w tym typie bardzo często towarzyszyły polskiej szlachcie w polowaniach.

Pierwotnie chart polski wykorzystywany był do polowania na dropie, największe polskie ptaki, oprócz tego polowały także na lisy, zające i wilki. Obecnie pies ten spełnia raczej rolę towarzysza lub psa obronnego. Bardzo często bierze udział w wyścigach chartów bądź coursingu.

yglądem przypomina angielskiego greyhounda, jest jednak od niego nieco większy i mocniejszy w budowie. W stosunku do obcych nieufny, lecz bardzo oddany rodzinie. Spokojny, przyjacielski, czujny i nieagresywny domownik, wykazuje duże cierpliwości w zabawach z dziećmi. Jest to typowy pies jednego pana, kocha całą rodzinę, jednak to tej jednej osobie jest całkowicie oddany.

To, co u niego niezwykłe, to chęć posłuszeństwa i łatwość w ułożeniu, co u chartów zdarza się niezmiernie rzadko. Nie należy trzymać go z innymi psami, jest typem dominującym w każdym calu, a ponadto bardzo samodzielnym. Idealnie nadaje się dla ludzi aktywnych, z racji wymaganej ogromnej ilości ruchu. W pielęgnacji niekłopotliwy, a poza Polską właściwie nieznany.

Nazwy: Chart polski, polish greyhound, polish sighthound, polnischer windhund, polský chrt, pola leporhundo, lévrier Polonais, lengyel agár.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa,  obronny.
Wielkość i waga: 68-80 cm, waga proporcjonalna do wzrostu.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  każde, z wyjątkiem pręgowanego.
© Załoga Chartykasa