II grupa FCI

FCI 353/II.2 | Urugwaj

Cimarron z wyglądu bardzo przypomina Ffla são miguel, jednakże jest od niego nieco większy i cięższy. Prawdopodobnie płynie w nim jego krew, gdyż powstał ze skrzyżowania portugalskich i hiszpańskich psów.Jest to średniej wielkości, umięśniony pies. Charakterystyczne dla niego są cięte na kształt pumich uszy. Naturalnie są one jednak trójkątne i zwisające. Sprawia wrażenie zwartego i w pełni gotowego do obrony właściciela, jeśli będzie taka potrzeba.

©  sannas.deviantart.com

Podobnie, jak wiele molosów potrzebuje konsekwentnego, ale i łagodnego wychowania. Zupełnie nie nadaje się dla właścicieli początkujących! jeśli ktoś nie ma doświadczenia z psami tego typu, niech sobie go wybije z głowy. W przeszłości wykorzystywany był do walk psów, dlatego dziś już od małego musi być socjalizowany, źle prowadzony może stanowić zagrożenie dla otoczenia.

Cimarron, którzy przeszedł odpowiednią socjalizację i został porządnie wyszkolony, jest psem zrównoważonym i pewnym siebie. Psy tej rasy cechuje wielka odwaga i spostrzegawczość, ponadto nie boją się kontaktów z obcymi i podejrzanymi ludźmi. Idealnie nadają się na stróża posesji, a także na psa pasterskiego, wykorzystywane także przy polowaniach na dziki. Odnajdzie się także, jako przyjaciel domu, z dziećmi powinien się kontaktować pod nadzorem, zwłaszcza z tymi mniejszymi, które nie są świadome jego siły.

©  sannas.deviantart.com

Został uznany 21 lutego 2006 roku. Zdarza im się chorować na dysplazję, dlatego nabywając psa tej rasy należy zrobić badania pod tym kątem.

Nazwy: Uruguayan Cimarron, Cimarron, Cimarrón Uruguayo, Cimarron Creole, Maroon Dog, Cerro Largo Dog, Perro Cimarron, Cimarron Dog, Perro Criollo, Perro Gaucho, Uruguayan Gaucho Dog, Uruguayn cimarrón.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie, walki psów.
Przeznaczenie obecne: pies obronny, do towarzystwa, pasterski, do polowań.
Wielkość i waga: 34-45 kg, 55-61 cm.
Długość życia: 9-14 lat.
Umaszczenie:  zazwyczaj pręgowane, może być też blado żółty z czarną maską.
© Załoga Chartykasa