Blue – U make me wanna.mp3
 Dzikie psowate

Likaon (systemowo Lycaon pictus) jest jedynym przedstawicielem rodzaju Lycaon. Jest psem o harmonijnej budowie, szczupłej sylwetce i smukłych nogach. Inteligencją psy te dorównują wilkom, przewyższają je jednak, jeśli chodzi o rozwój zachowań społecznych. Są ponadto najbardziej skutecznymi łowcami dużych zwierząt wśród ssaków.

© arkive.com

Najbardziej charakterystyczne elementy to zwężający się ku przodowi pysk z czarną pręgą przecinającą czoło i duże, szerokie zaokrąglone uszy. Ponadto likaony mają bardzo oryginalną szatę: układ plam na ciele jest niepowtarzalny, nie spotkamy dwóch likaonów, które miały by te same łaty na grzbiecie. Sierść jest czarno-brunatna z nielicznymi białymi znaczeniami. W wielu miejscach prześwituje wielobarwna skóra.

Niegdyś dziki pies afrykański zajmował niemalże cały kontynent afrykański, obecnie występuje raczej na południe od niej. Zakres występowania (KLIK) obejmuje między innymi takie kraje, jak: Etiopia, Erytrea, Angola, Botswana, Namibii, Somalia, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania czy RPA. Jest typowym zwierzęciem zamieszkującym otwarte tereny, najczęściej można go spotkać na obszarach sawanny trawiastej, obfitującej w takie zwierzęta jak gnu i antylopy.

© tapeciarnia.pl

Likaon jest zwierzęciem o dziennym trybie życia, chociaż zdarza się, że jest aktywny także i nocą. Żyją w watahach liczących od 10. do nawet 60. osobników. W stadzie panuje hierarchia podobna do tej u wilków szarych, wyraźnie widać istnieje dominującej pary oraz pierwszeństwa niektórych osobników przy jedzeniu, łatwiej zauważalna u samic niż u samców.

Zwierzęta te polują głównie na duże ssaki roślinożerne (gnu, impale, gazele Thomsona, zebry, antylopy), ale dietę uzupełniają też o pokarm roślinny, czasem zjadają gryzonie, ptaki i owady. W razie potrzeby są padlinożercami. Po udanym polowaniu osobniki wracają i zwracają pokarm dla młodych i opiekujących się nimi samic. W przeciwieństwie do innych psowatych, likaony ustępują pierwszeństwo młodym. Ponadto stare i kalekie osobniki nie zostają wydalone ze stada, wręcz przeciwnie – nadal pozostają pod jego opieką.

© medianauka.pl

Ciekawostki

  • Nazwy: Likaon, dziki pies afrykański, African wild dog, afrikanischer Wildhund, painted hunting dog, african hunting dog, cape hunting dog, spotted gog, painted wolf, Wildehond, Mbwa mwitu, lycaon.
  • Imieniem „Likaon” ochrzczeni byli bohaterowie mitologii, synowie: Antenora, Aresa, Pelasgosa i Priama.
  • Liczby. Dorasta do 80 cm, długość ciała wynosi od 110 do 150 cm, długość ogona to prawie 40 cm. Ważą zaś niewiele, waga waha się od 17 do 30 kg.
  • W odróżnieniu od innych psowatych, likaony nie posiadają piątego, szczątkowego palca na przednich łapach.
  • Głównym wrogiem likaona są lwy, często je zabijające, a także hieny cętkowane.
  • Największa rozwijana przezeń prędkość to 65 km/h.
  • Choć likaony polują w dużych stadach, tylko 1 na 3 polowanie kończy się sukcesem.
  • Jest drugim najbardziej zagrożonym zwierzęciem Afryki.
© Załoga Chartykasa