Emily Osment – You are the only one.mp3

 Pozostałe notki

© ninereeds-da.deviantart.com

Devon rex, bo tak brzmi nazwa tego niezwykłego kota, swoim charakterem z pewnością podbije serce niejednego psiarza. Jest to kot drobny i szczupły o orientalnym wyglądzie. Ze względu na duże uszy nazywa się go często kotem-pudlem lub kocim kosmitą. Bardzo charakterystyczne są też wielkie, szeroko rozstawione oczy, w formie migdałków, o barwie najczęściej zielonej lub niebieskiej (bywają też oczy dwubarwne). Sierść devonów jest krótka i miękka, występuje we wszystkich możliwych odmianach barwnych.

Jeśli chodzi o historię rasy, devon rex jest rasą stosunkowo młodą. Po raz pierwszy kot tej rasy został zauważony w 1960 roku w Buckfastleigh w hrabstwie Devon (półwysep Kornwalijski w Anglii). Jako rasa zostały uznane w 1967 roku, zaś na wystawach pojawiają od 1965. Inne koty w typie rex, to: cornish rex, bohemian rex, german rex i selkirk rex.

  
 
Rexy. Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze.

I wreszcie główna kwestia, poruszona także w tytule postu: charakter devon rexa. Pod tym względem jest to kot niezwykły, wiadomo bowiem, iż zwierzęta te są wielkimi indywidualistami. Devon jednak jest niczym rasowy pies: towarzyski, wszędobylski, ciekawski. Uwielbia zabawy, jest także doskonałym kompanem dla dzieci. Co ciekawe, koty tej rasy dają się prowadzić na smyczy, machają ogonem, a także aportują! Są bardzo przywiązane do człowieka i nie znoszą zostawać same.

© Załoga Chartykasa