Gomenasai – T.A.T.U.mp3
 X grupa FCI

FCI 188/X.3  |  Maroko

Pies ten w Afryce żył już prawdopodobnie 1500 lat przed naszą erą, bowiem bardzo podobny chart przedstawiany był na egipskich reliefach. Był wówczas uznawany za jedno z najdroższych zwierząt. Był traktowany jako członek rodziny, mieszkał wraz z nią w namiocie, był rozpieszczany do granic możliwości.

© farkkuli.deviantart.com

Dzięki temu sloughi jest teraz bardzo przywiązany do swojej rodziny, potrzebuje bliskiego kontaktu z nią, źle znosi rozłąki. Do obcych odnosi się z rezerwą, zawsze gotów jest bronić tego, co kocha. Wychowywany z rozsądkiem stanie się spokojnym, pełnym ciepła domownikiem.

Do pełni szczęścia potrzebny mu będzie tylko duży (ogrodzony!) wybieg, charty bowiem z natury są bardzo ruchliwe. Właśnie ta potrzeba ruchu może stanowić duży problem dla właściciela, jest jednak wyjście z tej sytuacji – regularne długie i męczące spacery bądź trenowanie coursingu.

© sannas.deviantart.com

W swojej ojczyźnie psy te pilnują całych obozowisk, możemy więc bez problemy ustawić go jako stróża posesji. Nie szkólmy go jednak w kierunku psa obronnego, gdyż jest to niezgodne z jego naturą. Charty te były wykorzystywane w polowaniach na antylopy. Chociaż obecnie taki rodzaj polowania jest surowo zabroniony, Beduini w Afryce Północnej nadal hodują sloughi w tym celu.

Nazwy: Chart arabski, sloughi, arabian greyhound, sloughi moghrebi, araba leporhundo, lévrier berbère.
Przeznaczenie pierwotne: stróżujący, polowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, stróżujący, polowanie.
Wielkość i waga: 17-25 kg, 58-74 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  piaskowe, płowoczerwone z czarną maską lub bez, pręgowane z płaszczem lub czarnym nalotem.

 

© Załoga Chartykasa.