Kesha – Hungover.mp3

 Sport


Obedience
to najkrócej rzecz biorąc psie posłuszeństwo na sportowo. Jest to dyscyplina sportu polegająca na zaprezentowaniu, w jakim stopniu posłuszny jest nasz pies. Podobne jest trochę do kursu na Psa Towarzyszącego (PT), tyle że tutaj liczą się nie ogół, a szczegóły.

Jest to sport młody i stary. Młody dlatego, że do Polski przybył dopiero po 2000 roku. Pierwsze zawody odbyły się w Poznaniu w 2006 roku. Jednakże w USA znany był już w 1935 roku, kiedy to Helene Whitehouse Walker opracowała pierwszy regulamin obedience. W Europie pierwsze zawody odbyły się w Anglii, jednakże wtedy sport ten nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Wówczas na zawodach akceptowane było jeszcze karanie psów, co sprawiało, że psy nie były zbyt chętne do współpracy, a samo widowisko było nudne. Popularność zyskał dopiero, gdy w latach siedemdziesiątych drastycznie zmieniono metody, zaś obecnie cieszy się dużym uznaniem.

Na czym jednak polega? Na obedience składają się trzy klasy: 0, czyli klasa amatorów; 1 i 2 – klasy wewnątrzpaństwowe oraz 3 – klasa międzynarodowa. Aby przejść z klasy zerowej do pierwszej należy uzyskać jedną ocenę doskonałą. Z pierwszej do drugiej i dalej – dwie oceny doskonałe od dwóch różnych sędziów. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie łatwe, bowiem jak sprawić, by pies słuchał tylko i wyłącznie nas i nie rozpraszał się, podczas gdy w ogół są setki ludzi i wiele innych psów? Rada jest prosta: Należy ćwiczyć w wielu różnorodnych miejscach, aby pies był przyzwyczajony do tego, że stale coś kręci mu się koło nosa.

Ale obedience to nie tylko posłuszeństwo. Najważniejszymi wartościami w tym, jak i w pozostałych sportach jest kontakt między człowiekiem i zwierzęciem. Psa należy zrozumieć, aby właściwie nim kierować. Jeśli kontakt będzie zaburzony, będziemy przekazywali złe bodźce, w rezultacie pies źle nas zrozumie, skarcimy go i stworzymy błędne koło. Bowiem kontakt między właścicielem i jego psem jest tutaj niezbędny, gdyż każdy błąd grozi utratą punktów. Karanie psów w trakcie zawodów także jest surowo zabronione. Jeśli pies okaże jakikolwiek cień agresji w stosunku do ludzi bądź innych psów, zostanie zdyskwalifikowany.

Typowe zadania, to: zmiana pozycji siad-waruj, przywołanie, skok przez przeszkodę, aport, stój podczas marszu.

© Załoga Chartykasa