Darren Styles – Sound without a name.mp3

 Wybór psa

W zależności od postawy, jaką schroniskowi mieszkańcy przyjmują wobec odwiedzających i potencjalnych właścicieli, można je podzielić na cztery kategorie:

© Nancy Ho

  1. Wyluzowany. Nie jest zainteresowany tym, co dzieje się na zewnątrz, nie podbiega do siatki, nie rzuca się na nią. Zazwyczaj spędza czas w głębi kojca, patrząc na Ciebie obojętnie. Taki pies miał najprawdopodobniej ciężkie przeżycia, stracił zaufanie do ludzi i potrzeba będzie wiele wysiłku, by to zaufanie przywrócić.
  2. Wystraszony. Atakuje siatkę, cała jego postawa mówi, że jest przerażony nowymi bodźcami. Taki pies nigdy nie będzie w pełni ufał człowiekowi. Owszem, zaakceptuje rodzinę i najbliższe otoczenie, lecz w stosunku do obcych zawsze będzie nieufny, a ponadto w dużym stresie może atakować.
  3. Wojownik. Bardzo spokojny i pewny siebie, całą postawą krzyczy, że nie chce mieć z nami nic wspólnego. W ułamku sekundy może stać się bardzo agresywny, jeśli będziemy go niepokoić. Takie psy mogą brać tylko ludzie doświadczeni, amatorom odradzamy!
  4. Osiołek ze Shreka. Całym sobą krzyczy: „Weź mnie! Weź mnie!” Macha zamaszyście ogonem, wylizuje podstawioną rękę, patrzy błagalnie. Jeśli chcesz pogłaskać, kładzie się na plecach i odsłania brzuch w geście kompletnego podporządkowania. Ten typ psa najłatwiej i najczęściej jest adoptowany, gdyż, jeśli od początku konsekwentnie go wychowujemy, nie sprawia żadnych problemów.

Jeśli jednak upatrzyłeś sobie psa, którego bardzo chciałbyś poznać, a nawet zaadoptować, a nie jesteś w stanie go rozszyfrować, poproś kogoś o pomoc. W takim wypadku oboje zyskacie – Ty unikniesz stresu i problemów, zaś psu nie będzie groził powrót do schroniska.

© Załoga Chartykasa