Ola – S.O.S..mp3

 Choroby

 

Inaczej: Lamblioza, lambliaza, gardiaza, giardiaza, giardioza.

Jest to pasożytnicza choroba układu pokarmowego, atakująca jelita cienkie. Występuje nie tylko u psów, ale także u kotów i dzieci, które mogą zarazić się od psa. Zwierzę atakowane jest przez pierwotniaki występujące w strumieniach, rzekach, jeziorach, kałużach, stawach, a niekiedy także i w wodociągach. Bakterie przedostają się do organizmu psa wraz z zakażoną wodą. Choroba ta często także występuje tak, gdzie zwierzęta przebywają w dużych skupiskach, na przykład w schroniskach. Do zakażenia może dojść nie tylko przez kontakt z zatrutą wodą, ale także z kałem zarażonego zwierzęcia.

Zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo (u 90% osobników), jednakże u pozostałych pojawiają się takie objawy, jak:

  • biegunka lub luźny kał o bardzo nieprzyjemnym, ostrym zapachu z domieszkami krwi lub śluzu.
  • wzdęcia, wymioty, gorączka, bóle brzucha.
  • odwodnienie, utrata masy ciała (apetyt jest normalny).
  • zmiany skórne, związane z alergiami.

Chorobę może rozpoznać weterynarz po uprzednim zbadaniu kału, jednakże niekiedy trudno jest wykryć pierwotniaki. Dlatego potrzebne są minimum trzy różne badania, każde robione za innym razem. Czyli mówiąc pokrótce, kał musi pochodzić z trzech różnych wypróżnień. Istnieje jeszcze druga metoda, test immunoenzymatyczny, który wykrywa zmiany wywoływane przez pierwotniaki, jest on jednak dostępny w bardzo małej ilości lecznic.

Leczenie. Weterynarz przepisze nam wszelkie potrzebne leki, miedzy innymi metronidazol i preparaty odrobaczające. Jednocześnie podajemy psu probiotyki i leki osłaniające wątrobę, gdyż  metronidazol jest lekiem silnym i trującym. Ponadto należy leczyć wszystkie osoby i zwierzęta przebywające w domu i mające kontakt z psem w okresie choroby, gdyż, jak już wspominałam, jest to choroba zaraźliwa. Leczenie jest długotrwałe.

Tej chorobie, tak jak innym można jednak zapobiegać poprzez dbanie o to, by zwierzęta miały zawsze dostęp do świeżej wody i nie piły z podejrzanych miejsc.

© Załoga Chartykasa