Lexington Bridge – Kick Back.mp3

 Wybór psa

 © fotocommunity.de

Wybraliśmy psa ze schroniska, tym samym daliśmy drugą szansę biednej, opuszczonej istotce o wielkich smutnych oczach. Jednakże o takich psach trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy:

  1. Psu trzeba zagwarantować: kontakt z ludźmi i psami, poczucie bezpieczeństwa, możliwość spełniania potrzeb oraz należy ustalić zasady postępowania z psem, których oczywiście należy przestrzegać. Pies, który wie, czego się od niego żąda jest stabilniejszy emocjonalnie.
  2. Po przywiezieniu psa, może się on czuć się zestresowany (nowe otoczenie, dźwięki, zapachy, ludzie), dlatego pozwólmy mu przez pierwsze dni poleniuchować, zapoznać się ze wszystkim dookoła. Legowisko ustawiamy w takim miejscu, gdzie czuje się bezpieczny. Ma być ono jego azylem. Nic na siłę, nagradzaj psa za każde podejście z własnej woli. Postaraj się, aby jego pierwsze wrażenie było jak najbardziej pozytywne.
  3. Pies nie robi niczego na złość. Nawet jeśli zrobić coś, co bardzo cię zdenerwuje, nie karz go, ale zignoruj! Jeśli wymierzysz mu karę, nie będzie wiedział, za co ona jest! Spróbuj tak przechytrzyć psa, aby sam chciał zrobić to, czego od niego wymagasz. Nic na siłę.
  4. Musisz zapewnić psu oraz ludziom przebywającym w jego otoczeniu bezpieczeństwo. Wyprowadzaj pupila na smyczy lub lince na tyle długiej, aby bez problemów mógł załatwiać swoje potrzeby. Nigdy nie stosuj kolczatek, obroży uciskających czy tych elektrycznych! Naucz psa przychodzić na zawołanie, ale rób to w miejscu neutralnym – takim, w którym jest jak najmniej bodźców, które mogłyby go rozpraszać.
  5. Jeśli chcesz gdzieś jechać, postaraj się zabrać psa ze sobą, bowiem wzięte ze schroniska psy bardzo źle znoszą rozstanie z właścicielem. Może się do objawiać zachowaniem destrukcyjnym – niszczenie mieszkania, ogrodu. Możliwe, że niezbędna będzie konsultacja ze specjalistom i zaaplikowanie psu jakichś środków. Naucz go zostawać samego w domu, niech nie kojarzy tego jako kary.
© Załoga Chartykas