David Archuleta – A little not too over you.mp3

Rodowód tej rasy sięga końców XIX wieku, kiedy to niejaki Shirley rozpoczął jej hodowlę. W celu uzyskania psa tego typu krzyżował ze sobą nowofundlandy, spaniele, setery i collie. Możliwe, że dzięki wpływowi krwi tego ostatniego, flaty są tak mądrymi i posłusznymi psami.

W tamtych czasach zaczęto szukać psa do danej specjalizacji, znaczenie straciły psy „do wszystkiego”. Tak właśnie zaczęto kreować flat coated retrievera – specjalistę w dziedzinie aportowania. Miały posiadać określone cechy: przynosić upolowane ptactwo, nie oddalać się, być posłusznym i reagować na polecenia, wchodzić chętnie nawet do lodowatej wody. Słowem być idealnym psem myśliwego, ale ze specjalizacją pracy w wodzie. Wówczas flat należał do jednej z najpopularniejszych ras psów. Z czasem jednak łowiectwo straciło swoje znaczenie i FCR przestał być potrzebny.

Obecnie psy te nie należą już do ras popularnych – żyją w cieniu swoich kuzynów, goldena i labradora. Są to jednak zwierzęta bardzo mądre i łagodne. Pierwszy oficjalny wzorzec ten rasy powstał w 1923 roku, zaś jako rasa został on zaakceptowany przez amerykański Kennel Club w 1898 roku.

© Załoga Chartykasa