Ashley Tisdale – Suddenly.mp3

  Wychowanie

© Stebel.deviantart.com

Opieka nad psem, wbrew wszystkiemu jest dość pracochłonna. Niektórzy, pomimo wieloletniego doświadczenia, zapominają o najważniejszym – szczegółach. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych szczególików, które powinien znać każdy, kto ma bądź będzie miał psa.

  • Zostawianie szczeniaka samego. Pamiętajmy, że nie może on przebywać w domu sam zbyt długo. U szczeniaka pozostawionego na dłuższy czas mogą wystąpić objawy choroby sierocej, zaczyna dziczeć. Poza tym pies może skojarzyć to jako karę, z czego w przyszłości mogą wyniknąć poważne problemy.
  • Zabezpieczenie domu. Jeśli przerażają nas częste wymiany okablowania w domu, pogryzione kapcie czy meble, należy ochronić dom przed szczeniakiem – zabezpieczyć kable, ukryć wszelkie cenne przedmioty, pilnować kapci i maskotek, które nie są przeznaczone dla psa. No i oczywiście w stosownym czasie nauczyć psa, które przedmioty są jego, a których ma nie ruszać.
  • Dostęp do wody. Pies o każdej porze dnia i nocy musi mieć dostęp do świeżej wody! Pozbawianie go wody na okres kiedy wychodzimy do pracy bądź szkoły (tak zwane, aby „nie siusiał”) jest bestialskie i niemoralne! Pamiętajmy też, że miskę należy myć.
  • Regularna kontrola. Mam tu na myśli regularne wizyty u weterynarza (nawet zdrowy pies musi mieć wizytę kontrolną przynajmniej raz w roku), kontrolę stanu oczu i uszu. Ponadto regularne usuwanie kamienia nazębnego i obcinanie pazurów. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić bądź nie mamy pewności czy robimy poprawnie, lepiej oddać psa w ręce weterynarza.
  • Pozwól psu być psem. Pies nie jest maskotką, ani tym bardziej maszyną. Owszem, powinien być wytresowany, ale pozwólmy psu być psem! To żywa, inteligentna istota. Tak, jak człowiek, każdy pies ma swój indywidualny charakter. Pozwólmy mu na to, aby ten charakter nam okazał.
© Załoga Chartykasa