Ahley Tisdale – He said, she said.mp3
 II grupa FCI

FCI 315/II.2  |  Dania

Broholmer jest bez wątpienia typowym przedstawicielem molosów – wielki, masywny o prostokątnej sylwetce z faflami i zwisającymi fałdami skóry na szyi. Choć z wyglądu może przerażać, jest psem bardzo łagodnym i pojętnym. Nadaje się także dla niedoświadczonych właścicieli, pod warunkiem, że mają jakieś pojęcie na temat szkolenia psów. Uwaga! Poprawna nazwy rasy brzmi broholmer, choć wielu ludzi błędnie zapisuje brohomler.

© royal-canin.ca

Nie wiadomo tak naprawdę, jak powstała ta rasa, gdyż na ten temat istnieje wiele różnych teorii, najprawdopodobniej jednak w jego żyłach płynie krew dogów niemieckich starego typu i mastifów angielskich. Ich postawę i siłę wykorzystuje się już od wieków, pierwotnie służyły do polowań na dziki, wykorzystywano je także jako psy rzeźnickie do zaganiania zwierząt na tarki. Obecnie jest to przede wszystkim ruchliwy domownik, stróż i obrońca.

Pod względem charaktery jest psem zrównoważonym, przyjaznym i pewnym siebie. Mają bardzo silnie rozwinięty instynkt przywódczy, mogą przejawiać skłonności do dominacji. Właśnie dlatego muszą zostać przeszkolone z zakresu posłuszeństwa. Co więcej, tak wielkie i niewyszkolone psy mogą stać się niebezpieczne.

© broholmerusa.com

Co ciekawe, psy te doskonale nadają się jako opiekunowie do dzieci. Oczywiście pod nadzorem dorosłych! Uwielbia ludzkie towarzystwo, wspólne spędzanie czasu – aktywne, jak i wylegiwanie się przed kominkiem. Bardzo dobrze sprawdza się w roli stróża.

Pod względem pielęgnacji, broholmer nie sprawia problemów. Wystarczy go od czasu do czasu wyczesać, chociaż w okresie linienia może zostawiać wszędzie sierść. Jak na molosa jest psem bardzo aktywnym, dlatego potrzebuje dużej ilości ruchu i przestrzeni, źle się będzie czuł w małym mieszkaniu. Od 2001 roku psy te można kupować, jednak z problemami, gdy robimy to na skalę międzynarodową.

Nazwy: Mastif duński, dog duński, Denmark mastiff, Danish Brolmer.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na dziki.
Przeznaczenie obecne: pies stróżujący, obronny.
Wielkość i waga: 40-70 kg, 70-80 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  czarna lub płowa w różnych odcieniach.

 

© Załoga Chartykasa