Eliott Yamin – Don’t be afraid.mp3

 Klasyfikacja ras

Biologów od wieków fascynuje zaskakująca różnorodność psich ras. Jak to jest możliwe, że znamy gatunki wzrostem dochodzące do zaledwie 20 cm i ważące kilka kilogramów, a także takie, których wzrost przekracza metr, a waga 50, a nawet więcej kilogramów?

Wiedza, jaką posiadamy na temat rodziny psowatych pochodzi właściwie w całości z wykopalisk. Jest o tyle subiektywna, że większość wykopalisk znajduje się w Europie, tam też prawdopodobnie udomowienie psa zaczęło się najwcześniej. Na innych kontynentach było opóźnione – przybyło wraz z wędrówkami ludzi.Pierwsze teorie na temat powstania ras psów stworzył niemiecki badacz, Theodor Studer. Jego zafascynowanie odkrytymi szczątkami zaowocowało powstaniem historycznego podziału ras. Swoje wyniki opublikował w roku 1901 pod nawą „Psy prehistoryczne, a obecnie żyjące rasy, jednakże później okazało się, że w swoim podziale Suder nie wziął pod uwagę wszystkich cech. To z kolei doprowadziło do powstania wielu niesprawdzonych hipotez i pozostawiło wiele pytań bez odpowiedzi.

Najstarsze wykopaliska, w których znaleziono szczątki zwierząt o cechach mieszanych (czyli i wilka, i psa) pochodzą z terenów współczesnego Egiptu, Palestyny, Persji i Indii.

© Załoga Chartykasa