Darin – Roadtrip.mp3
 VII grupa FCI

FCI 95/VII.1  |  Francja

Pies ten najprawdopodobniej pochodzi od pierwotnych płochaczy, które w XIX wieku skrzyżowano z seterem angielskim, dając niewielkie nakrapiane psy. Mowa oczywiście o brittany, uroczym francuskim spanielu. Pies ten przez lata zyskał wielu zwolenników, znany jest na całym świecie, zaś najchętniej nabywają go Francuzi.

pomarańczowo-biały brittany

W Polsce rasa wciąż nie należy do często spotykanych, ale zyskuje zwolenników. Jest to zwierzak bardzo wesoły i przyjacielski, kocha dzieci i wodę. Bez problemu aportuje zarówno z wody, jak i z lądu, także w niezbyt sprzyjających warunkach. Tropi wiatrem górnym (łeb w górze, a nie przy ziemi), ma doskonały węch i pewną stójkę (charakterystyczna postawa wyżłów, w ten sposób wskazują, że wypatrzyły zwierzynę). Nie należy do psów specjalnie ciętych, łatwy w szkoleniu, nie sprawia zbyt dużych problemów wychowawczych.

Są to psy dosyć wysportowane i energiczne, potrzebujące dużej dawki ruchu, częstych albo długich spacerów i przede wszystkim zajęcia. Mimo tego bez problemu można go trzymać w mieszkaniu. Nie są tak uparte jak większość psów myśliwskich, łatwiej nad nimi zapanować. Bardzo oddane właścicielowi.

Brittany to pies niezwykle inteligentny i łagodny, dlatego wszelkie karanie i krzyki są jak najbardziej nie na miejscu! Potrzebuje dużo uczucia i kontaktu z właścicielem, źle znosi samotność. Nie należy też do psów szczekliwych – nie szczeka, jeśli nie ma ku temu powodów. Sierść nie jest kłopotliwa w pielęgnacji, nie gubi też dużo włosa.

czarno-biały brittany

Nazwy: Epagneul breton, Épagneul breton, spaniel bretoński, brittany, brittany spaniel, Bretonischer Vorstehhund, american brittany, brittany pointer, brittany wiegref.
Przeznaczenie pierwotne: aportowanie.
Przeznaczenie obecne: aportowanie, pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 16-23 kg, 47-51 cm.
Długość życia: 12-13 lat.
Umaszczenie:  Pomarańczowo-biały, czarno-biały, brązowo-biały, tricolor czarno-biało-pomarańczowy, tricolor brązowy.
© Załoga Chartykasa