T.A.T.U – All about us.mp3

 Klasyfikacja ras

 

Obecnie znamy dziesięć grup FCI (tu), w każdej znajduje się mniejsza lub większa ilość ras, jednakże wszystkie mają jedno przeznaczenie. Psy myśliwskie gonią i tropią zwierzynę, owczarki strzegą, molosy chronią i tak dalej. Każda grupa wywodzi się od innego pierwotnego psowatego. Dziś postaram się przybliżyć Wam linie rozwojowe psowatych.
  • Od canis familiaris leineri wywodzą się psy w typie charta, obecnie są to wszystkie psy zaliczone do X grupy oraz chartokształtne z V grupy – pies faraona, cirneco, basenji, podenco.
  • Od canis familiaris palustris wywodzą się te psy, które obecnie zaliczane są do V grupy FCI, ale bez chartokształtnych. Od tego gatunku, z niewielką domieszką pierwszego typu wywodzą się teriery oraz pinczery ze sznaucerami.
  • Canis familiaris intermedius – od tego psa wywodzi się większość ras myśliwskich. Według dzisiejszej systematyki FCI są to grupy IV, VI, VII, VIII oraz pudle.
  • Canis familiaris matris optimae to przodek większości owczarków, czyli większość I grupy FCI.
  • Canis familiaris inostrancevi – przodek molosów i dogów, także szwajcarskich psów pasterskich, a także tych owczarków z pierwszej grupy, które wyglądem przypominają molosy w typie górskich, nap. owczarek podhalański czy kuvasz.
  • Canis familiaris ladogensis jest linią o niewyjaśnionych pochodzeniu, wiadomo jedynie, że od niego wywodzą się praktycznie wszystkie małe psy, rozrzucone po grupie IX.
Każda linia, to inny rodzaj udomowionego wilka. Błędem byłoby więc powiedzenie, że wszystkie psowate pochodzą od tego samego typu pierwotnego wilka. Na każdym kontynencie gatunki są inne, a proces udomowienia przebiegał różnie na różnych kontynentach.

© Załoga Chartykasa