Emily Osment – You are the only one.mp3

 Niezarejstrowane

Niezarejestrowany | Kanada / USA

Jest to rasa psów występująca tylko i wyłącznie na terenie USA oraz Kanady. Najprawdopodobniej powstała przez skrzyżowanie takich ras jak husky, alaskan malamute czy chinook, co bardzo dobrze widać, gdy się na nie patrzy. W ich żyłach płynie także krew indiańskich psów. Istnieją opinie, że do ich stworzenia użyto także wilków, jednakże plotki te nie są potwierdzone.

© breedersclub.net

Pies ten występuje w dwóch rozmiarach, dwóch rodzajach, długo- i krótkowłosy z gęstym podszerstkiem oraz w dwóch kombinacjach barwnych. Uszy zawsze stojące, głowa płaska między uszami, ładnie zbudowana, pysk zwęża się ku nosowi. NAID mają oczy w kształcie migdałów, kolorem wahające się od brązu do bursztynu o inteligentnym wyrazie. Ogon może mieć zawinięty nad grzbietem jak malamute lub luźno opuszczony.

Są to psy przede wszystkim inteligentne i wytrzymałe, a także bardzo spokojne. Są lojalnymi domownikami, idealnie nadają się jako psy rodzinne, ale nie nadają się do życia w mieszkaniu i na małych powierzchniach. Dobrze dogadują się nie tylko z dziećmi, ale także z innymi zwierzętami, także z psami. Są bardzo łagodne, wręcz słyną z braku agresji. Trzeba je jednak bardzo wcześnie socjalizować, aby uniknąć nieśmiałości wobec obcych. Bardzo szybko się uczą, z reguły wystarczy ostre „nie”, by zrozumiały, że tej rzeczy się nie robi. Są ponadto wszechstronne – sprawdzą się nie tylko jako domownicy, ale także psy pociągowe, na polowaniu, wrodzona łagodność czyni z nich idealne psy terapeutyczne.

©  Shirl / flickr

Warto jednak wziąć pod uwagę, że są to psy długowieczne. Może dożyć 18-19 lat nawet z wadami genetycznymi i po przejściu kilku chorób. Ogólnie należy do ras zdrowych, nie wykryto u nich żadnych problemów genetycznych. Problemem może okazać się bardzo duża ilość wymaganego ruchu. Nie należy ich mylić z American Indian Dog, gdyż są to dwie różne rasy. Niegdyś uznany za rasę wymarłą, obecnie jest bardzo rzadki. Poza kontynentem nieznany.

Nazwy: Native American Indian dog, NAID.
Przeznaczenie pierwotne: pies indiański.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa,
Wielkość i waga: 25-55 kg, 58-67 cm.
Długość życia: do 19 lat.
Umaszczenie:  wilcze, srebrno-białe.
© Załoga Chartykasa