TATU – All about us.mp3

 Niezarejstrowane

Niezarejestrowany  |  Hiszpania

Podenco andaluz nie należy do ras powszechnie znanych, choć z wyglądu przypomina nieco Podenco z Ibizy. Uważa się, że wszystkie podenco (nie mylić z podengo portugalskim!) wraz z cirneco dell’etna i psem faraona wywodzą się z jednej linii, od starożytnych psów egipskich zamieszkujących basen Morza Śródziemnomorskiego. Jest bardzo prawdopodobne, że psy w typie Andaluza istniały już w tamtych czasach, gdyż można je znaleźć na wielu egipskich rycinach.

© annmariii / flickr

W ciągu wszystkich lat istnienia, Hiszpania bardzo często padała ofiarom ataków ze strony innych państw. Wiadomo, że co kraj, to inne psy, trudno więc powiedzieć, jakie konkretne rasy miały wpływ na powstanie andaluza. Choć pies ten bez wątpienia ma bardzo długą historię, dopiero niedawno świat zwrócił na niego swoją uwagę. Było to wtedy, gdy zaakceptował go hiszpański Kennel Club.

Andaluz to śródziemnomorski chart ze sterczącymi uszami. Jak wiele psów w tym typie występuje w trzech standardach (mały, średni i duży) oraz trzech typach sierści (krótko-, szorstko- i długowłosy), dając dziewięć różnych kombinacji. Jest to pies bardzo inteligentny i szlachetny, szybko się uczy. Ponadto wspaniale nadaje się na towarzysza rodziny, uwielbia przebywać wśród ludzi, jest czuły i wierny. Bardzo ważne jest, aby go nie karać! Pies ten bowiem bardzo źle znosi wszelkie oznaki agresji ze strony właściciela. Śmiało można mu powierzyć ochronę domu, andaluz bowiem z czujnością jest na „ty”.

© annmariii / flickr

Andalusian uważany jest za świetnego myśliwego, specjalistę od polowań na zające i dziki, a to za sprawą świetnego węchu i naturalnego instynktu. Są ponadto bardzo wytrzymałe, przyzwyczajone do pracy w bardzo różnych warunkach. Potrafi polować także na kaczki, bez różnicy czy będzie to polowanie z wody, czy też z lądu. Krążą nawet opinie, iż pies ten „urodził się, aby polować”. Myślę, że jest w tym duże ziarno prawdy.

Nazwy:
  • Podenco andaluz, podenco andaluzyjki, andalusian hound, andalusian podenco, andaluz, andalusian.
  • Mały: Podenco andaluz talla chica.
  • Średni: Podenco andaluz talla mediana.Duży: Podenco andaluz talla grande.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 5-33 kg, 35-64 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  białe, cynamonowe, cynamonowo-białe.

© Załoga Chartykasa