Chipz – Veni, Vidi, Vici.mp3

 IX grupa FCI

 

FCI 283/IX.1  |  Madagaskar

Coton de Tuléar to bez wątpienia typowy przedstawiciel psów do towarzystwa. Niewielki o miękkiej, bawełnianej sierści. Początkowo był dzikim psem portowym, wykorzystywanym przez marynarzy do łapania szczurów, obecnie pełni rolę domowego pupila. Nie wiadomo kiedy coton zyskał przydomek „królewskiego psa”. Podobno na Madagaskarze mogli go trzymać tylko ludzie z wyższych sfer, biedacy mieli na niego zakaz.

© kutedog.com

Ze względu na swój charakter coton zyskał przydomek „psa antydepresyjnego”. Jest bardzo przywiązany do właściciela i bezbłędnie wyczuwa jego nastroje. Gdy ten jest smutny, pies stara się go rozśmieszyć. Jest to idealny pies terapeutyczny, gdyż bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Ponadto jest idealnym psem rodzinnym – ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się do małego mieszkania, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu.

Cotony są niezwykle wytrwałe, chytre i przebiegłe, co umożliwia im przetrwania w naturalnym, dzikim środowisku Madagaskaru. Choć wydaja się małe i delikatne, są to psy silne charakterem z wielkim duchem. Szybkie i zwinne, z pewnością nie straszne im są spacery po lasach i gąszczach oraz w nieznanym terenie.

© wamiz.com

Uwielbiają długie spacery, a do tego mają świetny zmysł orientacji, dlatego nadają się na długie wycieczki, nie tylko te krajobrazowe. Są czujne, ale nie hałaśliwe, w dodatku uczą się bardzo chętnie i szybko. Charakterystyczną cechą tych psów jest stawanie na dwóch łapach, gdy je coś zainteresuje oraz kręcenie piruetów. Obfita sierść jest łatwa w pielęgnacji.

Nazwy: Coton de Tulear, Coton, Cotie.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 5,5-7 kg, 25-30 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  białe, białe z czarnymi, żółtymi lub szarymi łatami.
© Załoga Chartykasa