Enrique Iglesias – I like it.mp3

 V grupa FCI

FCI 319/V.5  |  Japonia

Shikoku jest jedną z japońskich ras, z wyglądu nieco przypominającą shibę i akitę. Jest jednak większy od shiby, a mniejszy od akity. Jego nazwa wywodzi się od japońskiej wyspy Shikoku, najmniejszej i najrzadziej zaludnionej ze wszystkich. Poza Japonią shikoku jest praktycznie nieznany, chociaż w Polsce występuje kilka sztuk.

Obecnie pies ten jest uznawany za żywy pomnij japońskiej natury. Przez lata praktycznie się nie zmienił. Pozostał tym samym średnim psem, jakim był. Pomimo wielu pozytywnych cech, shikoku nie jest psem dla wszystkich. Może i nie jest tak uparty, jak inne japońskie rasy, ale bardzo niezależny, chadza własnymi ścieżkami niczym kot. ma skłonności do dominacji, chociaż w stosunku do ludzi zachowuje się przyjaźnie. idealnie nadaje się dla ludzi aktywnych, spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Chociaż zostały wyhodowane na psy myśliwskie, w mieszkaniu są spokojne, nie wymagają do życia dużych przestrzeni, potrzebują jednak sporo ruchu. W pielęgnacji niezbyt wymagający.

Wyróżnia się trzy odmiany shikoku: Awa, Hongawa i Hata. Nazwy pochodzą od regionów, w których były hodowane, chociaż o nich samych informacji nie znalazłam. Odmiana Hongawa uważana jest za najczystszą i najlepiej reprezentującą shikoku.

Zdrowie jest bardzo ważną częścią życia shikoku, potrzebują bowiem uważnej opieki ze strony właściciela. Nie należą do psów długowiecznych, ze względu na częste łapanie powszechnych chorób. Męczą ich także choroby uszu, stawów, kości, mięśni i nerwów. Inne poważne choroby, które mogą im zaszkodzić, to te dotyczące układu pokarmowego czy serca. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, dietę i opiekę.

Nazwy: Shikoku, shikoku ken, kochi-ken, mikawa inu, shikoku-ken.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na dziki i jelenie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: 15-20 kg, 46-55 cm.
Długość życia: 11-13 lat.
Umaszczenie:  rude, rude pręgowane, czarne pręgowane. Obecne są białe znaczenia.
© Załoga Chartykasa