JLS – Outta this world.mp3

 Choroby

Ropomacicze jest chorobą, która nęka tylko i wyłącznie suki. Jest to gromadzenie się gruczołowej wydzieliny wewnątrz macicy, która z czasem ulega zakażeniu. Wówczas pojawia się ropa i stąd nazwa (Ropomacicze = ropa w macicy). Jest to choroba bardzo niebezpieczna, gdyż toksyczna ropa może dostać się do krwi, zakażając cały organizm, a w zaawansowanym stadium doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Wyróżnia się dwa rodzaje: otwarte i zamknięte.

Przyczyny. Jako główną przyczynę uważa się zaburzenia hormonalne, co prowadzi do przerostu gruczołów mlecznych i nadmiernej produkcji wydzielin, ulegających zakażeniu bakteryjnemu. Występowaniu ropomacicza sprzyjają:

  • niekorzystny cykl rozrodczy, ciężki poród.
  • zbyt długie stosowanie środków antykoncepcyjnych lub podawanie ich w trakcie cieczki.
  • stosowanie środków mających wywołać poronienie.
  • wiek. Schorzenie to dotyka zazwyczaj suki powyżej piątego roku życia, zdarza się jednak, że atakuje też młodsze zwierzęta.

Objawy. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, pierwsze objawy można zauważyć dopiero w około dwa miesiące po zakończeniu ostatniej cieczki. Objawy ropomacicza otwartego, to:

  • częste występowanie gęstej kremowej wydzieliny, wydobywającej się z dróg rodnych. Nierzadko wydzielina ma bardzo nieprzyjemny zapach, aczkolwiek nie zawsze objaw ten występuje.
  • zwiększone pragnienie, a co za tym idzie częstsze wydalanie moczu.
  • apatia, pies jest osowiały i przygnębiony.
  • wyraźnie powiększony brzuch, brak apetytu bądź jest zwiększony, wymioty.

Objawy ropomacicza zamkniętego, to:

  • pragnienie, objawy podobne jak przy silnym zatruciu, prowadzi do śmierci.

Aby potwierdzić, że suka cierpli na ropomacicze, należy wykonać badanie USG, cytologię wymazu z dróg rodnych oraz badanie krwi.

Leczenie. Leczyć można na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest operacja, najskuteczniejsza w tym wypadku, bo zapobiega nawrotom choroby. Zanim jednak skierujemy nasza sukę na operację, musimy wziąć pod uwagę jej stan zdrowia! Podczas zabiegu lekarz usunie macicę wraz z jajnikami, co jest właściwie zabiegiem sterylizacji. Drugą metodą jest leczenie nieoperacyjne, stosowane u zwierząt bardzo młodych, gdzie sterylizacja nie jest zalecana. Jest jednak mniej skuteczne, bo może się okazać, że nic nie wskóramy, a choroba po jakimś czasie wróci. Najlepszym sposobem na zapobieganie jest wczesna sterylizacja.

© Załoga Chartykasa