Justin Bieber – Overboard.mp3

 Klasyfikacja ras

 

Ze względu na wykorzystanie, psy podzielono na kilka grup oraz podgrup. Każda z nich ma zupełnie inne znaczenie, a rasy tam umieszczone są w swojej dziedzinie mistrzami. Ze względu na użytkowość, psy dzielimy na 11 dużych grup i 9 podgrup.
Pierwsza z nich, to psy myśliwskie. Jest to prawdopodobnie najstarsza ze wszystkich grup, wykorzystywana, jak sama nazwa mówi, do polowania na zwierzęta. Wśród nich wyróżniamy:
  • Legawce. Zadaniem tej grupy jest tropienie zwierzyny, a następnie jej wystawienie. Bardzo dużą popularnością cieszył się w średniowieczu. Ich zadanie polegało na bezgłośnym podejściu do zwierzyny, tak, aby jej nie spłoszyć. Następnie kładły się na ziemi i czekały, aż myśliwy podejdzie i zastrzeli wystawiane zwierze. Typowymi przedstawicielami są setery i wyżły niemieckie.
  • Tropowce. Ich zadaniem było tropienie zwierzyny, posługują się właściwie wyłącznie węchem. Bardzo charakterystyczne jest, że wszystkie psy z tej grupy mają zwisające uszy. Znanym ze świetnego węchu tropowcem jest bloodhound.
  • Płochacze. Miały za zadanie płoszyć zwierzynę, dokładniej mówiąc dzikie ptaki, aby myśliwy mógł je zestrzelić. Następnie aportowały martwe ptaki. Znane płochacze to płochacz niemiecki i holenderski.
  • Posokowce. Ich zadanie było bardzo podobne do zadania tropowców, z tym jednak wyjątkiem, że posokowiec tropi po śladzie krwi. Nazwa wywodzi się od tego, iż w żargonie myśliwskim posoka oznacza krew. Znane są tylko trzy posokowce: bawarski, hanowerski i alpejski gończy krótkonożny.
  • Psy gończe. Gonią i tropią zwierzynę. Zalicza się do nich całą pierwszą sekcję VI grupy FCI, a także wiele niezarejestrowanych ras.
  • Norowce. Mowa tu głównie o jamnikach, czyli psach stworzonych do tego, aby wypłaszać zwierzynę z nor – lisy, borsuki.
  • Aportery. Znamy dwa typy aportowania – z lądu i z wody. Obie czynności bardzo chętnie wykonują zaliczane do tej grupy psy – aportery. Ponadto do ich zadania należało zwabianie na brzeg dzikiego ptactwa, aby myśliwy mógł je zestrzelić (toller).

Drugą grupą, znaną ze swojej wytrzymałości i poświęcenia są psy ratownicze. Najsłynniejszą, owianą wieloma legendami rasą jest bernardym, ratownik z gór, z czasem jednak zastąpiony przez lżejsze i mniejsze psy. Znane z ratowania tonących i śmiałych skoków z helikopterów są także nowofundlandy.

Trzecia grupa to grupa psów pasterskich. Znane są przede wszystkim z ochrony i pilnowania stad. Uważa się, że najlepszymi pasterzami są owczarki z I grupy, jednak do tego zadania wykorzystuje się także owczarka anatolijskiego, czy owczarka środkowoazjatyckiego, zaliczanych do molosów.

  • Psy zaganiające. Jest to podgrupa psów pasterskich, wykorzystywane tylko i wyłącznie do zaganiania osobników, które oddaliły się od stada, a także zaganianie stad wracających z pastwisk. Typowym przedstawicielem są australian cattle dog albo bouviery.

Czwartą, niezwykle rozpowszechnioną grupą są psy stróżujące, pełniące pieczę nad naszym dobytkiem – chronią, pilnują. Psy te znane są ze swej upartości, nieprzekupstwa, nieufności w stosunku do obcych. Niestety nierzadko na skutek złego traktowania zostały uznane za rasy agresywne. Typowi ochroniarze to mastify.

  • Stróżująco-obronne. Ostrzy obrońcy, gotowi do ataku w razie potrzeby. Znane z agresywnego usposobienia. Na przykład doberman.

Piąta grupa to psy służbowe. Wykorzystuje je na przykład wojsko (czarny terier rosyjski), czy policja (owczarek niemiecki). Znane są z wyszukiwania narkotyków, nielegalnie przemycanych towarów, czy materiałów wybuchowych.

Szóstą grupa są psy zaprzęgowe. Bez porównania najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest Balto. Psy te słyną z wytrzymałości i pewnej krnąbrności – są psami północy, nigdy tak naprawdę nie zaakceptują faktu, że stały się czyimś domowym ulubieńcem.

Psy wyścigowe, to siódma już grupa. Niegdyś goniły za zającami, dziś widywane głównie na zawodach coursingu. Znane z bardzo silnego popędu do gonitw, praktycznie nie można spuszczać ich ze smyczy. Mowa tu o chartach.

Znane wszystkim zminiaturyzowane pieski salonowe, to ósma grupa, czyli psy do towarzystwa. Zostały stworzone z myślą o bogatych ludziach, stanowią dziś symbol wytworności. Mowa tu oczywiście o IX grupie FCI.

Dziewiątą grupę stanowią psy go psy hodowane w celach konsumpcyjnych, czyli przeznaczone do zjedzenia. I tak na przykład w Meksyku jest to nagi pies mexykański, w Chinach chow chow.

Psy wiejskie, to przedostatnia już grupa. Hodowane głównie na wsiach, spełniają funkcję jednocześnie psów stróżujących, jak i nierzadko zaganiających. Typowym przedstawicielem jest hovawart.

Ostatnią grupą są psi terapeuci, wykorzystywani w dogoterapii. Cieszącą się tu dużym uznaniem rasą jest labrador retriever.

© Załoga Chartykasa