Big Time Rush – Invisible.mp3

  O psie

Węch jest najważniejszym posiadanym przez psa zmysłem. Dlaczego? Pies poznaje świat głównie za pomocą swojego nosa, jest on dla niego czymś takim, jak dla nas wzrok. Można więc powiedzieć, że pies „widzi nosem”. Działa to na zasadzie ludzkiego wzroku, tyle, że jego obraz na nasz temat to zapach i określone, charakterystyczne dźwięki.Nabłonek węchowy psa to obszar o wielkości 130 cm2, czyli jest jakieś 43 razy większy niż nabłonek człowieka. Zawiera on od 120 do ponad 220 milionów komórek węchowych. Skąd takie zróżnicowanie? Są po prostu rasy, które mają słabszy węch od innych. Rasy o największej ilości komórek węchowych to przede wszystkim psy myśliwskie (np. bloodhound), a także owczarek niemiecki.

Ciekawe jest to, że zły stan stan psychiczny i zdrowotny psa oraz kiepskie warunki atmosferyczne wpływają na jakość psiego powonienia. Pies gorzej czuje w upale albo suszy, także kiedy jest spragniony, zmęczony, ma podwyższoną temperaturę lub jest chory.

Doskonały węch był wielokrotnie wykorzystywany przez ludzi, psy bowiem potrafią rozpoznać osobę, nawet jeśli zmieniła całkowicie swój ubiór i wygląd. Dlatego są często wykorzystywane przez policję w różnego rodzaju śledztwach, gdzie ludzkie zmysły są zbyt słabe. Inne zastosowanie psiego węchu to poszukiwanie narkotyków, rzadkich, bardzo smacznych grzybów (trufle) i wiele innych, naprawdę ważnych zadań.

© Załoga Chartykasa