Ke$ha, Pitbull – Timber.mp3

 Żywienie

+ żywienie młodego psa

Pod względem sposobów żywienia, psy nie są grupą zbyt zróżnicowaną. Ich organizm potrafi przyswoić wiele składników, a większość z nich nie jest wybredna. Jednakże bardzo różni się ilość, jakość i różnorodność składników na każdym etapie życia. Szczególną zaś uwagę trzeba poświęcić, kiedy mowa jest o psach starszych. Dlaczego? Wraz z wiekiem organizm psa się zmienia, spada zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, pies nie potrzebuje tak kalorycznych posiłków jak za młodu. Tempo przemiany materii także jest niższe (o około 20%), dlatego psa nie należy, a nawet nie wolno przekarmiać.

Zanim jednak zastanowimy się, jaką dietę zastosować, warto zadać sobie pytanie: Kiedy uważa się psa za starszego? Cóż, ogólnie rzecz biorąc zależy to od wielu czynników, dlatego nie da się podać dokładnego wieku. Przyjęte jest jednak, że:
* psy ras olbrzymich w wieku powyżej 5 lat.
* psy ras średnich powyżej 6 lat.
* psy ras małych powyżej 8 lat.
Jeśli zauważysz, że Twój pies szybciej się męczy, potrzebuje więcej czasu na odpoczynek, a w zabawach nie uczestniczy już tak często, warto wówczas zastanowić się nad zmianą systemu żywienia.

Starszy pies trawi o wiele wolniej, niż młody, dlatego musimy używać tylko świeżych składników o najlepszej jakości. Podajemy trzy małe posiłki o stałych porach. jest to bardzo ważne, gdyż przy stałych porach karmienia organizm przyzwyczaja się i kiedy nadchodzi pora posiłku, zwiększa wydzielanie śliny i kwasów żołądkowych. Jeśli planujemy zmienić karmę bądź wprowadzić coś nowego, róbmy to bardzo powoli. Oczywiście nie zapominamy po stałym dostępie do świeżej wody.

Oprócz prawidłowego żywienia, ważne jest, aby starszego psa utrzymać w dobrej kondycji i dbać o niego. Psy w późniejszym wieku mają często skłonności do otyłości, a co za tym idzie do chorób stawów i serca, dlatego nie podajemy nic wysokokalorycznego, za to zwiększamy ilość podawanego białka. Pamiętajmy jednak, że muszą to być białka o dużej wartości odżywczej i łatwo przyswajalne. Jeśli zwiększyliśmy ilość białka, musimy też zwiększyć ilość węglowodanów – pomagają trawić białko i tłuszcz, a ponadto są źródłem energii. Warto podawać ryby i drób.

Starszy pies trawi wolniej, a co za tym idzie, może dojść do zaparć, dlatego warto podawać marchewkę, groszek i buraki. Stosowanie buraków ma dodatkowe korzyści, gdyż zapobiega rozwojowi wielu bakteriom.

Bardzo ważne jest, aby podawać psu odpowiednią ilość witamin, głównie witaminy E, A, K oraz te z grupy B, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych (zapewnia prawidłowy stan skóry i sierści). Prawidłowa dostarczana ilość witamin wspomaga układ odpornościowy psa.

Wydawać by się mogło, że żywienie starszego psa jest skomplikowane i trudne. Nie jest to prawdą, wymaga po prostu nieco wysiłku i poświęcenia. Jednakże mimo wszelkich starań, nawet najlepsza dieta nie sprawi, że nasz pupil pozostanie z nami na zawsze, może jednak sprawić, że do końca swoich dni będzie się cieszył dobrym zdrowiem.

Podsumowując,
warto podawać:
* ryby, drób – lekkostrawne, bogate w białko i węglowodany mięso.
* mikroelementy i witaminy, produkty bogate w witaminę E, K, C, B oraz cynk.
* otręby – zapobiegają zaparciom.
wyrzucamy z jadłospisu:
* kości.
* zwykłą karmę – zamieniamy ją na specjalną karmę dla seniora.

© Załoga Chartykasa