The Wanted – All Time Low.mp3

 VIII grupa FCI

FCI 127/VIII.2  |  Wielka Brytania

We krwi sussex spaniela płynie najprawdopodobniej krew miedzy innymi clumbera, oba psy wykazują wiele cech podobnych w budowie ciała i zachowaniu. Ten uroczy spaniel został zaakceptowany przez Amerykański Kennel Club w 1885 roku i od tamtego czasu uznawany jest oficjalnie za rasę.

© animal.discovery.com

Psy tej rasy to zwierzęta o budowie mocnej, niemalże kwadratowej. Duża, mocna głowa, mosiężna szyja, krótkie kończyny i charakterystyczny, „kołyszący się chód” to cały sussex. należy on do grupy psów myśliwskich, a co za tym idzie, nie nadaje się dla ludzi niedoświadczonych. Pies ten bardzo ruchliwy, lubi pracę w terenie oraz długie i aktywne spacery, nie nadaje się do ciągłego siedzenia w domu czy też wręcz „kanapowego” stylu życia.

Ciekawe jest to, że sussex posiada rzadką umiejętność „głoszenia zwierzyny” – polega to na tym, że obszczekuje tropionego zwierza, chociaż go nie widzi. Jest to umiejętność bardzo przydatna, bo dzięki temu myśliwy zawsze wie, w jakim miejscu znajduje się pies goniący zwierzynę.

Sussex nie posiada zdolności stróżujących, nie spodziewajmy się więc, że pod nasza nieobecność będzie pilnował mienia. Z drugiej zaś strony jest dobrym psem obrończym i na pewno da znać, jeśli ktoś nieproszony będzie miał ochotę wkraść się niepostrzeżenie na jego terytorium. Słabo sprawdza się podczas szkolenia, nie należy do psów posłusznych, a ponadto ma silną potrzebę dominacji, dlatego już od małego trzeba mu wpajać, gdzie jest jego miejsce, inaczej możemy zostać przezeń zdominowani.

© wakethesun / flickr

Nie jest to pies agresywny, z natury przyjazny, chociaż może wykazywać agresję w stosunku do innych zwierząt. Wspaniale za to dogaduje się z dziećmi, nie należy jednak zostawiać go samego z nimi, ze względu na niski stopień posłuszeństwa.. Nie bardzo lubi przebywać sam, może być w takich sytuacjach hałaśliwy.

Jego pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych, wymaga jednak profesjonalnego strzyżenia, żeby nadać charakterystyczny dla rasy kształt sylwetki. Kąpiel w razie potrzeby, czesać niestety trzeba codziennie. Nie gubi wiele włosa.

Nazwy: Sussex spaniel, sussex.
Przeznaczenie pierwotne: tropienie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 38-41 cm, około 12 kg.
Długość życia: 9-13 lat.
Umaszczenie:  wątrobiane.
© Załoga Chartykasa