Above & Beyond vs. Andy Moor – Air for life.mp3

 Słynne psy

© lexpose.ch

Barry to najsłynniejszy z Bernardynów, pies ratowniczy żyjący w latach 1800-1814. Służył on w schronisku w Przełęczy Świętego Bernarda i przypisuje mu się uratowanie około 40 osób, którymi byli zasypani przez lawiny i zaginieni turyści. Pod koniec życia, gdy nie był w stanie już nikogo ratować, został przewiezione do Berna (Niemcy), gdzie był utrzymywany aż do śmierci.Po śmierci został spreparowany, a jego ciało wystawiono w Muzeum Narodowym w Berlinie, jednakże w 1923 roku zamieniono wypchanego Barry’ego na jego gipsowy odlew. Pomnik ten stoi tam do dziś. gdy już go sporządzono, psa pochowane na cmentarzu dla zwierząt na wyspie Clichy niedaleko Paryża. Pomnik przedstawia Barry’ego, na grzbiecie którego leży dziecko, mocno trzymając go za obrożę (patrz zdjęcie).

współczesny bernardyn-ratownik © fondation-barry.ch

Napis na nagrobku głosi: „Barry z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda. Uratował czterdziestu ludziom życie, zabił go czterdziesty pierwszy”. Jest to odzwierciedlenie miejskiej legendy, według których Barry sam uratował 40 ludzi, po czym został zabity przez 41. osobą, która ponoć przestraszyła się potężnego bernardyna i myślała, że ten chce ją zabić.

Pierwsze wersje legendy pojawiły się dopiero w 1840 roku, czyli prawie 30 lat po śmierci Barry’ego. Opisał ją zakonnik Piotr Scheitlin, jednakże nie był on uważany za osobę zbyt wiarygodną, a samą legendę, jak i motyw z dzieckiem podważył szwajcarski kynolog Albert Heim. W rzeczywistości jednak wiadomo, że taka akcja nie była możliwa, gdyż w tamtych czasach, jak i lata później psy ratunkowe w wyprawach uczestniczyły w grupach. Niemożliwe jest więc, aby Barry ratował sam, jednakże jego udział w ratowaniu jest bezsporny. Nieprawdą jest też, jakoby pies zginął z ręki człowieka, gdyż wiadome jest, że umarł ze starości. Legenda ta jednak zapadła w pamięć, a same bernardyny uważane były za idealne psy ratownicze, zwłaszcza w trudnych warunkach.

Zapewne wielu z Was ma w głowach obraz bernardyna z beczułką zawieszoną na szyi. Obecnie jednak bernardyny straciły na znaczeniu i zostały zastąpione przez psy mniejsze, lżejsze i szybsze, między innymi owczarki niemieckie.

© Załoga Chartykasa