Sterling Knight – Starstruck.mp3

 Choroby

 

Nazwy: Boreliona, choroba  Lyme, krętkowica kleszczowa, łac. borreliosis, ang. Lyme disease, Lyme borreliosis.

Borelioza jest powszechnie znaną chorobą dopadającą nie tylko psy, ale także i ludzi. Wywoływana jest przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Nie we wszystkich rejonach kraju można się tą choroba zarazić, ale istnieją miejsce, w których ryzyko zarażenia po ukąszeniu przez kleszcza wynosi aż 60%!

Przyczyny – Jak dochodzi do zakażenia? W sposób bardzo prosty – pies wałęsa się po krzakach, z których wychodzi z przyczepionym do skóry kleszczem. Ten, niezauważony początkowo przez właściciela wstrzykuje przy pobieraniu pokarmu z ciała psa (krwi) ślinę i substancje opóźniające krzepnięcie krwi. To właśnie w ślinie znajdują się bakterie.

Pierwsze objawy choroby ukazują się od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez kleszcza.
Nie sugerują jednoznacznie, że pies jest chory na boreliozę, gdyż są to:

  • ogólne osłabienie, apatia.
  • brak apetytu.
  • gorączka.

Dopiero kolejne objawy, pojawiające się wraz z rozwojem choroby sugerują tę chorobę. Najbardziej typowe, to:

  • zapalenie mięśni i stawów – kończyny stają się opuchnięte.
  • długotrwałe kulawizny.
  • zapalenie nerek, mózgu.
  • objawy neurologiczne: zaburzenia krążenia, oddechowe i nerwowe.

Leczenie boreliozy polega na podaniu psu antybiotyku, środków przeciwzapalnych oraz dużej ilości witamin z grupy B. Leczenie antybiotykowe jest długotrwałe, taka kuracja trwa około trzech lub czterech tygodni, jednakże nie zawsze przynosi pożądane efekty. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie będzie pies, gdy zaczniemy leczenie. Nieleczona borelioza może doprowadzić do stałych uszkodzeń w układzie nerwowym psa.

Jak więc zapobiec chorobie? Cóż, przede wszystkim systematycznie stosować preparaty chroniące psa przed kleszczami (spot-on, spray, płyny, krople i tym podobne), zwłaszcza w okresach i miejscach, gdzie ryzyko zarażenia jest większe. Ponadto należy dokładnie sprawdzić psa po każdym spacerze. Jeśli znajdziemy kleszcza – usuwamy go. Ale uwaga! Jeśli nie wiemy, jak usunąć kleszcza, nie róbmy tego sami. Przez przypadek możemy psu zaszkodzić, zamiast pomóc!

Jak usunąć kleszcza?

  • nie smarujemy masłem, ani żadnym innym specyfikiem wyjętym z lodówki, nie polewamy wodą. W ten sposób spowodujemy, że kleszcz „zwymiotuje” do krwi naszego psa i możemy spowodować zakażenie.
  • usuwamy przy pomocy pęsety. Łapiemy za główkę i wykręcamy ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
  • usuwamy delikatnie, w żadnym wypadku nie wyciągamy gwałtownie!
© Załoga Chartykasa