Hayley Williams ft. B.O.B – Airplanes.mp3

 III grupa FCI

FCI 272/III.2  |  Wielka Brytania

Krótkonożny niewielki norfolk terrier wyglądem bardzo przypomina swojego kuzyna norwich terriera. Główna różnica polega na tym, że norfolk ma oklapłe uszy w kształcie litery „V”, osadzone na szerokiej czaszce. Ma krępą budowę ciała, mocną kufę i owalne oczy o żywym i czujnym spojrzeniu.

Norfolk należy do jednych z najmniejszych terrierów. Ich historia nie jest długa, sięga ledwie XIX wieku, wiadomo jednak, że już od dawna istnieją psy w ich typie, przeznaczone do tępienia szkodników. Na przykład na statkach. Terier ten wywodzi się w prostej linii od norwich terriera, dlatego oba psy są tak do siebie podobne. Początkowo obie rasy były uznawane za jedność, ale rozdzielono je w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku.

Pies ten jest czystą energią, zamkniętą w ledwie sześciokilogramowym ciele. Jest niezwykle czujny i aktywny, potrzebuje długiego spaceru i mnóstwo zajęcia, żeby jakoś wyczerpać energię. Nadaje się na stróża, ma czuły słuch i z pewnością ostrzeże nas, jeśli jakiś niespodziewany gość pojawi się na jego terenie. Jest to pies sympatyczny i wesoły, ale pamiętajmy, że jest terierem, czyli jednocześnie zwierzęciem upartym, zadziornym i pewnym siebie. Jest bardzo ciekawski, z chęcią buszuje po krzakach, poznając ich tajemnice, nie pogardzi też pogonią za kotem lub gołębiem.

Nie ma przeszkód, aby norfolk trafił do rodziny bez doświadczenia w opiece nad psami, wymaga jednak konsekwentnego szkolenia (żeby w czasie pogoni za kotem się „nie zapomniał”). Jest to wspaniały pies rodzinny, dobrze dogaduje się z dziećmi. Nie gubi zbyt wiele włosa, trzeba go jednak regularnie trymować. Bez problemu dostosuje się do niewielkiego mieszkania.

Nazwy: Norfolk terrier, NF, norfolk.
Przeznaczenie pierwotne: tępienie szkodników.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 4-8 kg, 25-30 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  jednolicie płowe, rude, pszeniczne, czarne z podpalaniem. Białe znaczenia niepożądane.
© Załoga Chartykasa