Platinum – Signals.mp3

Historia psowatych

© animalia-life.com

Prowadzone na przestrzeni wieków badania archeologiczne wykazały, że wszędzie tam, gdzie zjawiał się pierwotny człowiek, jego śladami podążały pierwotne psowate. Bez wątpienia pies należy do jednych z najwcześniej oswojonych przez człowieka zwierząt. Jednakże niemożliwe jest określenie dokładnego czasu oswojenia, gdyż na każdym kontynencie zdarzyło się to w innym czasie. Zależy to od tego, kiedy w danym miejscu pojawili się ludzie. Liczne ryciny i skamieniałości sugerują, iż pies pojawił się u boku człowieka już 150 tysięcy lat temu.

Człowiek pierwotny prowadził koczowniczy tryb życia, co oznacza, że nigdzie nie zagrzał dłużej miejsca. Przenosił się zazwyczaj wtedy, gdy na danym terenie brakowało pożywienia lub robiło się zbyt niebezpiecznie. Badania wykazują, że człowiek zabierał ze sobą szczenięta różnych ras dzikich psowatych, choć tak naprawdę nie wiadomo, w jaki sposób udomowienie nastąpiło. Wiadomo jest, że stada wilków przenosiły się wraz z ludzkimi, gdyż hodowane przez ludzi zwierzęta były łatwym celem dla wygłodzonych watah. Był to początek bardzo długiego procesu udomowiania. Prawdopodobnie kiedy człowiek zaczął porzucać koczowniczy tryb i osiedlać się na stałe, niektóre gatunki były już całkiem udomowione.

Obie grupy, dzikich psów i ludzi miały podobne zadanie i silną hierarchę grupy: do wspólnych zadań należało polowanie, opieka nad młodymi i stworzenie warunków do przetrwania. Ta współpraca, zaczęta wiele tysięcy lat temu trwa do dzisiaj, chociaż wiele ras zmieniło swoje powołanie. Jedną z tych, która została udomowiona, a następnie ponownie zdziczała są australijskie psy dingo.

© Załoga Chartykasa