Justin Timberlake – Mirror.mp3

 VI grupa FCI

FCI 51/VI.1  |  Finlandia

Gończy fiński to jedna z pięciu, uznanych przez FCI, finlandzkich ras. Powstał w XVIII wieku na skutek krzyżowania ze sobą gończych niemieckich, angielskich, szwajcarskich i skandynawskich. Krzyżówki te w rezultacie dały dobrze zbudowanego, zwinnego suomenajokoirę.

© Marko Natri

Chociaż w Polsce należy do ras mało znanych, w ojczyźnie uznawany jest za jedną z najpopularniejszych ras pracujących. Gdy raz złapie trop, wytrwale idzie po śladzie, ale nie aportuje. Jego zadanie ogranicza się do doprowadzania myśliwych do zestrzelonej zwierzyny. Pracuje bardzo chętnie, uwielbia ruch, dlatego osoby leniwe niech o nim nawet nie myślą. Nadaje się do domu, gdzie przebywają dzieci – jest dla nich bardzo łagodny. Nie ma też problemu z trzymaniem go poza domem, uwielbiam bowiem spać pod gołym niebem.

Jest to pies przede wszystkim przyjazny i spokojny, nie ma w nim agresji. Pracuje samodzielnie, dlatego może się okazać nieco uparty w kwestiach podporządkowania się. Dlatego niezbędna jest wczesna socjalizacja i konsekwentne wychowanie, aby przy okazji wyeliminować ewentualne problemy ze szczekliwością. Ze względu na dużą aktywność, nie nadaje się do życia w małych pomieszczeniach, dlatego osoby mieszkające w blokach powinny z niego zrezygnować.

© royalcanin.ca

Gończy fiński cechuje się dużą wytrzymałością, jednakże krótka sierść nie chroni go zimą przez mrozem. Plusem jest to, że nie wymaga ona jednocześnie kłopotliwej pielęgnacji, wystarczy go codziennie wyczesać, od czasu do czasu wykąpać.

Nazwy: Gończy fiński, finnish hound, Suomenajokoira, Finnenbracke, Finnischer Laufhund, Finsk Stövare, Finnish Bracke, Finn kopó, Finnország, Finse brak, Sabujo Finlandês.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na sarny i zające.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: 20-25 kg, 52-61 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  tricolor z czarnym kuprakiem, białą strzałką na pysku i białymi znaczeniami na brzuchu.
© Załoga Chartykasa