Ivaz – So big.mp3

 Wymarłe

© wikpedia

Wymarły  |  Kanada

Jest to wymarła rasa psa, żyjąca w Kanadzie w XIX wieku. Rasa ta została wyhodowana na prędkość – krzyżowano psy tak, aby Hare był jak najszybszy (Hare = zając). Powstał najprawdopodobniej ze skrzyżowania Tahltana z psami wikingów. Z wyglądu bardzo przypominał islandzkie rasy psów, a z zachowania był bardzo podobny do kota – między innymi ocierał się o kolana opiekunów.

Pies ten żył nie tylko z Indianami z plemienia Hare, ale także z plemion Niedźwiedzia, Góry, Dogrib, Cree, Slavey i Chippewa, plemion żyjących na północno-wschodnich terenach Kanady i USA na terenie Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego, południowo-zachodniego jeziora Winnipeg, jeziora Górnego i na zachód od rzeki Mackenzie. Były cenione przez Indian jako ciekawscy myśliwi. Choć były bardzo małe, potrafiły trzymać duże zwierzęta, takie jak łosie czy renifery na dystans dopóki nie przybili myśliwi.

©  grafika google

Według Indian w żyłach tego psa płynęła krew lisów polarnych. Pierwsze badania nad nimi, przeprowadzone przez Europejskich biologów wykazały, że pies ten ma budowę identyczną jak kojot z tym wyjątkiem, że ma mniejszą czaszkę. Pierwsze psy tej rasy zostały odkryte przez Europejczyków za sprawą sir Johna Richardsona i Johna Franklina Coopermine’a podczas wyprawy w latach 1819-1822. Psy straciły na znaczeniu po wynalezieniu broni palnej, z czasem zaczęły zanikać zupełnie, mieszając się z psami z Nowej Fundlandii, kanadyjskim Eskimo i miejscowymi kundlami.

Był to pies niewielkich rozmiarów, ze strzelistą głową wąskim, długim pyskiem. Uszy miał spiczaste, stojące, osadzone blisko siebie. Łapy smukłe i długie, ogon gruby i puszysty, zawinięty nad grzbietem. Sierść długa i prosta, w okół oczu miał czarne oprawki. Był to pies przyjacielski, łatwo nawiązywał przyjaźnie, nie należał jednak do zbyt posłusznych. Nie znosił przebywać w zamknięciu. Ciekawe jest to, że pies ten uczył się szczekać, naśladując inne psy. Gdy się bał lub cierpiał potrafił wyć niczym wilk zaś wściekły ryczał niczym rozwścieczony byk.

Nazwy: Hare indian dog, Mackenzie River dog, Trap line dog, pies z nad rzeki Mackanzie, pies Indlan Hare.
Przeznaczenie pierwotne: pies indiański.
Przeznaczenie obecne: wymarły.
Wielkość i waga: około 18 kg, do 50 cm.
Długość życia: brak danych.
Umaszczenie:  białe z nieregularnymi czarnymi, szarymi i brunatnymi plamami.
© Załoga Chartykasa