Jesse McCartney – How do you sleep? mp3

 Wychowanie

Zawsze się mówiło, że to pies powinien przestrzegać zasad. Jednakże mało kto wie, że człowieka też parę zasad obowiązuje. Przestrzeganie ich poprawi nie tylko wzajemne relacje, ale także ułatwi życie zarówno psu, jak i właścicielowi.

  1. Pies powinien mieć odosobnione miejsce na załatwianie swoich potrzeb. Jeśli mamy szczeniaka, wyszukajmy jakiś kąt, w którym przez pierwsze tygodnie będzie mógł się w spokoju załatwić. Zaś jeśli jest to pies starszy, a my mamy dom z ogrodem, zbudujmy mu jakiś zakątek, w którym będzie mógł robić to, na co ma ochotę. W tym celu wykorzystaj plastikowe tace wymoszczone ręcznikami bądź gazetą (szczeniak) i twardy grunt, ubity piach albo coś w tym rodzaju.
  2. Zawsze miej przy sobie przybory do sprzątania i sprzątaj po swoim psem, gdy tylko się załatwi.
  3. Szczeniaka wynoś do specjalnej toalety zaraz po jedzeniu, gdy się przebudzi, po każdym momencie ekscytacji o raz po zabawie lub szkoleniu. W ten sposób oszczędzisz sobie sprzątania, a szczeniak szybciej się nauczy, gdzie musi załatwiać swoje potrzeby.
  4. Gdy szczeniak musi załatwić swoje potrzeby, zazwyczaj kręci się w kółko, obwąchuje podłogę, biega z nosem przy ziemi i szykuje się do przykucnięcie. W takim wypadku szybko zanieś go do toaletki. W miarę możliwości staraj się go tam zagonić, w ten sposób będzie wiedział, co ma zrobić.
  5. Używaj słów, które szczenie skojarzy z załatwianiem swoich potrzeb. W ten sposób szybciej się nauczy.
  6. Wiadomo oczywiście, że wypadki się zdarzają, ale nie karz szczeniaka, jeśli zdarzy mu się popuścić. Jeśli widzisz, że załatwia się w domu, krzyknij. Chodzi o to, żeby przykuć jego uwagę, a nie przestraszyć. Potem zaprowadź go do toaletki by dokończył swoje potrzeby. Na końcu nagródź.
  7. W trakcie sprzątania po szczeniaku, trzymaj go zawsze w innym pokoju.
© Załoga Chartykasa