Mrozu ft Marina – Wenus, Mars.mp3

Profesjonaliści

Na przestrzeni wieków w historii zapisało się wiele psich postaci. Jedne ukształtowała historia, inne przekazywane przez wieki legendy. Niektóre zostały wykreowane przez człowieka, inne zapisały się w ludzkiej pamięci na lata. Są też takie, których historia jest warta opowiedzenia i bardzo trudno ją streścić, dlatego ukazują się w osobnych postach. Poznajcie proszę, najsłynniejsze psy świata. I nie mówię tutaj o psach należących do sławnych i rozpieszczonych nastolatek. Mówię o tych, które godne są nazwania „słynnymi”. Kolejność alfabetyczna.

 
© bemyastrologer.com

Argos był psem Odyseusza. Na swojego pana czekał długie 20 lat, podczas których Odys zmagał się z wieloma przeciwnościami, by powrócić do swej Itaki. Gdy Odyn zjawił się w domu, Argos był jedynym, który poznał go od razu. Może się wydać, że żył tylko po to, by go zobaczyć, gdyż kilka dni po powrocie Odysa zdechł. bez wątpienia jest symbolem miłości, wierności, oddania – najwspanialszych psich cech. Ciekawostka: Argos, to ponadto olbrzym o stu czuwających oczach z mitologii greckiej.

 © psyimy.pl

Biełka i Striełka to psy wystrzelone w kosmos w dniu 19 sierpnia 1960 roku w radzieckim satelicie Sputnik 5. Do historii przeszły jako pierwsze psy, które tę podróż przeżyły. Ich zwłoki zachowano, Biełka znajduje się w Moskwie, a Striełka jest atrakcją objazdowej wyprawy kosmonautycznej. Ciekawostka: Jedno ze szczeniąt Striełki zostało podarowane córce prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Ciakwostka 2: W 2010 wyszedł film animowany „Biała i Strzała podbijają kosmos”, ilustrujący ich historię.
© nsa25.casimages.com

Ferdynand Wspaniały to bohater serialu animowanego o tym samym tytule, opowiadającego o przygodach psa, któremu śniło się, że jest człowiekiem. Emitowany w latach 1975-1977.

© wikipedia.org
Ortos był to dwugłowy mitologiczny pies, chroniący stad Geriona. Był też bratem Cerbera. Został zabity przez Heraklesa w trakcie wykonywania przezeń dziesiątej pracy czyli porwania trzony Geriona. Ciekawostka: R. Gaves uważa, że Ortos jest utożsamiany z Syriuszem – psią gwiazdą.

© Urunay.da.com

Odie jest niewielkim, bardzo głupim beagle’em, występującym wraz z kotem Garfieldem w serii bardzo popularnych komiksów autorstwa Jima Davisa. Wiecznie się ślini i jest bardzo zadowolony z życia, przez co staje się główną ofiarą dowcipów Garfielda. Ciekawostka: Odie to jedyne zwierzę w całym komiksie Davisa, które nie potrafi mówić.

© piatekzpankracym.nostalgia.pl

„Piątek z Pankracym” to serial animowany emitowany w latach 1978-1990 o przygodach lalki imieniem Pankracy.Z niej wywodzi się piosenka „Cztery Łapy”. Refren:

Łapy, łapy, cztery łapy A na łapach pies kudłaty. Kto dogoni psa, kto dogoni psa Może Ty, może Ty, może jednak ja.
 

© naszpies.psy24.pl

Według legend pies Aubry’ego był psem należącym do faworyta króla Francji Kalova V, rycerza Aubry’ego de Montargis. Dworzanin Macaire był bardzo zazdrosny o względy, jakie Aubry miał u króla dlatego pewnej nocy uknuł spisek i zamordował Aubry’ego, a następnie zakopał go w ziemi. Scena ta miała miejsce w lesie Bondy niedaleko miejscowości Clichy. Rola psa polega na tym, że odnalazł trop swojego zmarłego właściciela. Został tam, po czym rzucił się na mordercę, gdy tylko zjawił się w pobliżu. Sprawa wydawała się bardzo dziwna i z czasem było o niej tak głośno, aż dotarła do uszu króla Karola, który zarządził sąd boży. W 1371 roku na wyspie Notre Dame stanęli naprzeciw siebie Marceir i pies. Zwierzę powaliło dworzanina na ziemię, który wówczas przyznał się do zbrodni, a jeszcze tego samego dnia trafił pod topór kata.

© wikipedia.pl

Słynny rosyjski fizjolog, Ian Pawłow przeprowadzał eksperyment na swoim psie, badając fizjologię wydzielania śliny. W trakcie eksperymentu stwierdził, że pies nie ślinił się tylko na widok posiłku, ale także na skutek towarzyszącemu mu bodźcowi (w tym wypadku była to żarówka zapalana za każdym razem gdy podawano posiłek). Po jakimś czasie pies ślinił się na sam widok zapalanej żarówki. Zjawisko to Pawłow nazwał odruchem warunkowym (nabytym).
 
© plusbreeds.com

Pickles był czarno-białym mieszańcem, który przyczynił się do znalezienia pucharu Rimeta (znany też jako Złoty Nike) w 1966 roku. Puchar ten został skradziony w marcu 1966 roku, na kilka miesięcy przed rozegraniem przez Anglię mistrzostw świata w piłce nożnej. Puchar został odnalezione przez Picklesa, który był w tym czasie na spacerze ze swoim panem. Pies miał wtedy 4 lata. Po wygranych mistrzostwach, reprezentacja Anglii zaprosiła Picklesa na bankiet, jako honorowego gościa. Pies zmarł trzy lata później podczas pogoni za kotem.

© beeliu.da.com

Pluto – wielki żółty pies z czarnymi uszami i obrożą na szyi został nazwany na cześć planety Pluton i pojawił się w kilka miesięcy po jej odkryciu. Towarzyszył Myszce Miki, był to zwierzak kochliwy, wierny i czuły, a na dodatek straszny tchórz i miał tendencje do popadania w tarapaty.

© dzieci.katolicki.net

Reksio, mały brązowo-biały piesek, znany jest dzieciom na całym świecie. Zapewne kojarzy go też wielu z Waszych rodziców. Reksio narodził się w 1967 i powstawał aż do 1988, przez ten czas powstało 65 odcinków. Jednakże popularność Reksia nie osłabła i emitowany jest do dzisiaj. Ponadto w 2009 roku w Bielsko-Białej został odsłonięty pomnik Reksia. Poza tym utworzono także serię odzieży dla niemowląt, monetę oraz kilka gier komputerowych z udziałem sympatycznego psa.

© i.pinger.pl

Wymyślony przez Charliego Browna Snoopy, bohater komiksu „Fistaszki”. Po raz pierwszy pojawił się w 1950 roku. Od tego czasu zyskał międzynarodową sławę, pojawiając się na ubraniach, gadżetach i wielu rysunkach, niekoniecznie z komiksem związanych. Został nawet użyty przez NASA w 1968 roku w charakterze maskotki.

 

© news.bbc.co.uk

Snuppy to pierwszy sklonowany pies rasy chart afgański. Co ciekawe, urodziła go suka rasy labrador retriever. Jego imię to połączenie wyrazów „puppy” (szczeniak) i SNU (Seoul National University).

 

© mvozus.wordpress.com

Mały piesek towarzyszący Dorotce, Toto, głównej bohaterce powieści „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” Franka Bauma.

© wikipedia.org

W języku polskim Wietierok i Ugoliek to Wietrzyk i Węgielek. Były to dwa psy wystrzelone w kosmos 22 lutego 1966 roku. Odbyły najdłuższy psi lot, trwający aż 23 dni.

© Załoga Chartykasa