Usher ft Pitbull – DJ got us falling in love.mp3

 V grupa FCI

FCI 94/V.7  |  Portugalia

Podengo portugalski dzieli się na trzy rozmiary: Duży, średni i mały. Mały podengo jest zminiaturyzowaną wersją dużego, tak samo jak średni., który dzięki swoim niewielkim rozmiarom z powodzeniem odnajdował się w mieszkaniach. Hodowane były bardziej ze względu na rozmiar, niż na sierść i ubarwienie. W skrócie wyróżniamy sześć odmian:

  • Podengo portugalski Mały (o gładkim włosie)
  • Podengo portugalski Mały (o szorstkim włosie)
  • Podengo portugalski Średni (o gładkim włosie)
  • Podengo portugalski Średni (o szorstkim włosie)
  • Podengo portugalski Duży (o gładkim włosie)
  • Podengo portugalski Duży (o szorstkim włosie)

© akeyti.deviantart.com

Poqueno (z por. „mały”) krótkowłosy z wyglądu przypomina nieco chihuahuę krótkowłosą, natomiast szorstkowłosy upodobnił się do małego teriera. Jednakże pomiędzy tymi rasami brak jakiegokolwiek pokrewieństwa. Podengo może i jest psem małym, ale za to o wielkim charcie ducha i sercu. Ich atrakcyjność kryje się właśnie w usposobieniu. Są przede wszystkim wypełnione radością i sprytem.

Są to psy bardzo zwinne, szybkie i wytrzymałe – zostały w końcu wyhodowane do wypłaszania z nor królików. Są zawsze chętne do zabaw, lubią przeciskać się przez różnego rodzaju wąskie przejścia. Z ogromną chęcią wykonują polecenia opiekunów, wodzą za nim wzrokiem i zawsze gotowe do pracy z nim. Są też czujne i bardzo ciekawe świata.

Znakomicie nadają się do życia w mieszkaniu – jest psem czystym, a mimo małego wzrostu dobrze sprawdza się w roli stróża. Jest łagodny wobec innych zwierząt i przyjazny wobec dzieci.  Bardzo łatwo i chętnie się uczą. Wymagają jednak dużo uwagi ze strony opiekuna, gdyż uwielbiają być w centrum uwagi. Jest to pies bardzo ruchliwy – musi mieć zapewnioną codzienną, dużą, dawkę ruchu i zabawy, inaczej może być bardzo… upierdliwy. Bez problemu dotrzymają kroku tym, którzy lubią długie spacery, jogging, bieganie, czy też konne przejażdżki.

Krótka sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji, psy szorstkowłose należy regularnie trymować. Poza Portugalią podengo jest praktycznie nieznany. Dopiero w 1991 roku psy tej rasy dotarły do Finlandii, gdzie od tego czasu zdobyły ogromne rzesze zwolenników.

Nazwy:

Podengo portugalski, podengo, podengo portugues, Portuguese Warren Hound.

Mały: Podengo portugalski mały, Podengo Português Miniatura,  Podengo Português Pequeno, Pequeno.

Średni: Podengo portugalski średni, Podengo Português Medio.

Duży: Podengo portugalski duży, Podengo Português Grande.

Przeznaczenie pierwotne: polowanie na szczury i drobną zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: polowanie na szczury, do towarzystwa.
Wielkość i waga: Małe: 4-6 kg, 20-31 cm. Średnie: 40-45 cm, 16-20 kg. Duże: 50-55 cm, powyżej 20 kg.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  żółte, brązowe, czarne. Dopuszczalne białe znaczenia.
© Załoga Chartykasa