Wet fingers ft. Anna Montgomenry – Turn me on.mp3
 Wybór psa

Czy buda jest odpowiednim miejscem dla psa? Na ten temat istnieje wiele odmiennych teorii, ale tak, jest dobra. Jednakże tylko dla tych psów, które są zbyt duże, by cały czas przebywać w domu albo zwyczajnie tego nie lubią. Rozwiązanie to jednak ma wiele minusów.

  • musisz być świadom tego, że takie rozdzielenie bardzo źle wpływa na socjalizację psa. Jeśli kupujesz szczeniaka rasy ogromnej, postaraj się, aby raz mieszkał w budzie, raz w domu. Dobrym rozwiązaniem jest, aby pies jadł w domu, a odpoczywał z budzie. Musisz dołożyć wszelkich starań, aby pies, choć przebywa poza domem, był traktowany tak samo, jakby mieszkał w domu.

Oczywiście buda nie może być po prostu górą zbitych desek, musi mieć odpowiednie standardy.

  • musi być ocieplona. Dobrze by było zaplanować ją tak, aby latem pies mógł schronić się w niej przed upałem, zimą zaś przed chłodem.
  • przestrzenna. Pies powinien móc w niej spokojnie rozprostować łapy i zwinąć się w kłębek. Nie może być jednak za duża, bo to z kolei wywoła uczucie samotności.
  • dobrze by było, aby pies miał tam jakąś swoją ulubioną zabawkę.
  • najważniejsze, abyś nigdy nie odsyłał psa do budy za karę! Pies nie powinien mieć z budą żadnych przykrych skojarzeń. Traktuj budę jak duża klatkę, w której pies może czuć się bezpiecznie podczas nieobecności właściciela.
© Załoga Chartykasa