Camera Can’t Lie – Last Dance.mp3
 Zdrowie

Okłady, masaże i kąpiele to kolejny przykład medycyny alternatywnej, a także dobry pomysł, by ulżyć cierpieniu zwierzęcia, jeśli nie jesteśmy zwolennikami leków przeciwbólowych bądź nasz pupil bardzo źle na nie reaguje. Zabiegi te mają na celu umorzenie bólu psa i poprawienie jego kondycji, bez sięgania po duże ilości drogich tabletek. Można je wykonywać w domu jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań.

OKŁAD  GÓRNY.
Kiedy stosować? Zaburzenia żołądka i jelit, zwłaszcza u zwierząt z tendencją do puszczania gazów.
Potrzebujemy: Duży kawałek lnianego płótna (może być prześcieradło), zimną wodę, wełniany koc (w każdym razie gruby i ciepły).
Wykonanie: Płótno składamy tak, aby pokryło piersi i brzuch chorego psa. Następnie maczamy w zimnej wodzie, wykręcamy i owijamy psa. Okład szczelnie owijamy ciepłym kocem, aby do środka nie dochodziło powietrze. Zostawiamy na około godzinę, po czym dokładnie wycieramy psa, ale nie wypuszczamy go na świeże powietrze.

OKŁAD  NA BRZUCH.
Kiedy stosować? Zaburzenia żołądka, kurcze, przekrwienie płuc lub serca, w celu doprowadzenia krwi do narządów bądź określonego miejsca.
Potrzebujemy: Duży kawałek lnianego płótna (może być prześcieradło), zimną wodę, flanelową koszulę, wełniany koc (w każdym razie gruby i ciepły).
Wykonanie: Płótno składamy tak, aby pokryło brzuch psa, od żeber aż po pachwinę. Moczymy w zimnej wodzie, dokładnie wyciskamy i kładziemy na brzuch psa (cały brzuch, żebra, aż do pachwin, jak wyżej wymieniłam). Następnie przykrywamy mokrą tkaninę flanelą i okrywamy dokładnie kocem. Zostawiamy na około godzinę.

MASAŻ TUŁOWIA.
Kiedy stosujemy? Skurze, zaburzenia trawienne, zaparcia.
Potrzeba: Trochę miejsca, suchych dłoni.
Wykonanie: Zaczynamy od karku, posuwając się powoli obydwiema rękami w dół. Wykonujemy powolne, okrężne ruchy. To samo powtarzamy od szyi w kierunku krzyża. Z każdej strony czynność powtarzamy trzy bądź cztery razy.

MASAŻ MIEJSCOWY.

Kiedy stosujemy? Obrzęk kończyn, podbrzusze lub klatka piersiowa (spowodowane chorobami serca, nerek, przewlekłymi zapaleniami stawów lub ścięgien). Nie stosujemy w miejscach bolesnych, gorączkowych i ropiejących!
Potrzeba: Trochę miejsca, suchych dłoni, znajomość przepływu krwi.
Wykonanie: Wykonujemy zawsze w kierunku, w którym krew z danej kończyny płynie w kierunku serca, czyli kończyny masujemy od palców w górę i tak dalej.

MASAŻ OGÓLNY

Kiedy stosujemy? Gdy zwierzę jest osłabione, przemęczone, przemarznięte.
Potrzeba: Trochę miejsca, suchych dłoni, ciepłego koca.
Wykonanie: Wykonujemy tak samo, jak masaż miejscowy. Po zakończeniu masażu, owijamy psa ciepłym kocem i zostawiamy, aby mógł w spokoju odpocząć.
KĄPIELE
Kiedy stosujemy? Schorzenia kończyn, zwłaszcza urazy poduszek.
Potrzeba: Miska, ciepła woda, mieszanka ziołowa.
Wykonanie: Do miski wlewamy ciepłą wodę, a następnie dolewamy mieszankę ziołową (aby dobrze dobrać mieszankę, należy skonsultować się w sklepie zoologicznym lub z lekarzem weterynarii). Potem wkładamy chorą łapę i zostawiamy ją na około piętnaście minut. Taką kąpiel należy przeprowadzać dwa razy dziennie do chwili, gdy łapa wydobrzeje.

© Załoga Chartykasa