One Republic – Counting Star.mp3

 O psie

  

Choć pies jest potomkiem wilka, potrafi wydawać inne, o wiele bardziej zróżnicowane dźwięki. Zrozumienie dźwięków nie należy to rzeczy najtrudniejszych, jednakże czasami opacznie interpretujemy zachowanie naszych pupili, co może mieć bardzo różne skutki.

Główną cechą odróżniającą psa od wilka jest umiejętność szczekania. Wilk co prawda potrafi wydobyć z siebie dźwięk bardzo podobny, ale jest jednorazowy, bardzo rzadki. Pies natomiast szczeka często, najczęściej ujada. Dlaczego? Istnieje teoria, jakoby psy wykształciły umiejętność w początkowej fazie ewolucji, gdyż wówczas była to szybka i skuteczna metoda, aby powiadomić resztę stada o grożącym niebezpieczeństwie. Współczesny pies szczeka z bardzo różnych powodów: zwraca na siebie uwagę, wyraża zaskoczenie, radość w trakcie zabawy albo też sprawdza, czy inny osobnik jest przyjaźnie do niego nastawiony. Pies może szczekać w bardzo różnych częstotliwościach (wysokich, niskich), które ułatwiają nam jego zrozumienie, można wychwycić strach, podniecenie, stres lub radość.

Podobnie jak wilki, psy porozumiewają się wyciem na długie odległości. Dzięki niemu potrafią zlokalizować członków stada znajdujących się w dużej odległości lub też przywołać ich do siebie. Może być też używane do zwołania stada na polowanie i odstraszenia wroga. Niekiedy pies odpowiada wyciem na przenikliwe i głośne dźwięki, takie, jak wycie syreny alarmowej, muzyka  czy czyjś śpiew. Zdarza się, że psy wyją, kiedy wyczują czyjąś śmierć.

W wielu przypadkach warcząc pies okazuje swoją agresję i dominację. Może też ono poprzedzać atak. Nie jest to jednak reguła, gdyż warcząc, pies także może zapraszać do zabawy. Miękkie i spokojne warczenie jest z reguły objawem agresji, zaś warczenie bez pokazywania kłów może wskazywać na chęć do zabawy. Jeśli jednak chcemy prawidłowo ocenić cel warczenia, musimy zwrócić uwagę także na ciało psa i jego ułożenie.

Skamląc i piszcząc (niektórzy używają zamiennie „pojękiwać”, zamiast „piszczeć”) pies może wyrażać wiele emocji. Z reguły jest to sygnał, że coś go boli lub jest przestraszony. Może też jednak piszczeć, kiedy jest podniecony, szczęśliwy, że widzi pana lub inne psy lub po prostu po to, by zwrócić na siebie czyjąś uwagę.

© Załoga Chartykasa