Chris Daughtry – It’s not over.mp3

 Niezarejstrowane

FCI 39/I.1  |  Walia

Stanley Coren, słynny brytyjski profesor i neuropsycholog uznał pemroke’a za jednego z najmądrzejszych ras. Na swojej liście „Inteligencja psów” umieścił go na jedenastym miejscu! Nie mija się to z prawdą, zarówno cardigan, jak i pembroke, to psy bardzo mądre, dające się łatwo szkolić i odnoszące sukcesu w sportach, takich jak agility czy obedience. Trzeba mieć tylko cierpliwość, żeby z nim wytrzymać, bowiem pembrok to pies bardzo energiczny z silnych popędem do zaganiania zwierząt.

Pembroke to pies niezwykle charakterystyczny – długi i masywny tułów na wręcz kuriozalnie krótkich nogach. Choć może wyglądać absurdalnie, gdy doda się do tego lisi pysk i lisie uszy, nie można dać się zwieść pozorom – corgi to psy sprytne i zwinne, od wieków zaganiające bydło. W przeciwieństwie co cardiganów, pembroke corgi rodzi się bez ogona. Przynajmniej większość z nich. Jeśli jednak zdarzy się, że urodzi się z ogon, jest on zawsze szczątkowy, nigdy cały.

Jest bardzo podobny do swojego kolegi cardigana, jednakże nie są identycznie! Pembroke jest mniejszy, lżejszy od swojego kuzyna, różni się także umaszczeniem – jest ich znacznie mniej, występuje tylko w odcieniach brązu i żółci. Z wyglądu corgi bardzo przypomina szpica Wizygotów (Västgötaspets, tu), ma jednak jedną irytującą cechę, odziedziczoną po przodkach – szczypie zębami w stopy. Jest to żartobliwe ostrzeżenie, ale czasami może zaboleć.

Pembroke bardzo łatwo odnajdzie się w rodzinie, jest łagodny, towarzyski, wierny i mądry. Sierść nie sprawia trudności w pielęgnacji, ale może obficie linieć. Ze względu na niewielki wzrost nadaje się do życia w mieście, także w niewielkim, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu. Bardzo charakterystyczną cechę, chyba główną, która odróżnia go od cardigana jest brak ogona, bowiem pembroki rodzą się ze szczątkowym ogonem.

Nazwy:  welsh corgi pembroke, pembroke, PWC, pem, corgi.
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie zwierząt.
Przeznaczenie obecne: zaganianie zwierząt, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 10-12 kg, 25-31 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  płowy, jasnopłowy, rudy, czarny podpalany. Biel nie może przeważać.

 

© Załoga Chartykasa