Jordyn Taylor – Intuition.mp3

 Niezarejstrowane

Niezarejestrowany  |  RPA

Przez ponad 300 lat, wywodzący się z południowej Afryki boerboel, był hodowany przede wszystkim jako obrońca farm, mieszkających na nich ludzi i należącego do nich dobytku. Lata spędzone na afrykańskich terenach uczyniły z niego psa bardzo odpornego na trudy życia, choroby. Jest to pies samodzielny, silny, odważny, nie boi się walki z innym zwierzęciem. Jednakże nade wszystko jest silnie związany ze swoim panem, który jest dla niego prawdziwym przyjacielem, w dosłownym znaczeniu tego słowa. Dobrze wytresowany pies nie tylko rozumie słowa opiekuna, ale natychmiast je wypełnia, instynktownie wie, co jego opiekun ma na myśli.

© sannas.deviantart.com

Boerboel to idealny pies obronny. Dzięki silnej więzi z właścicielem, wyczuwa, czy zbliżająca się do niego osoba jest wrogiem, czy też przyjacielem. W razie konieczności będzie zażarcie bronił opiekuna, nawet za cenę własnego życia. Warto zapamiętać, że jest to pies jednego pana, dlatego decydując się na niego, zatrzymujemy go na całe życie, gdyż bardzo źle zniesie ewentualną zmianę właściciela. Z drugiej strony jest idealnym kompanem rodziny, świetnie dogaduje się z dziećmi i opiekuje się nimi. Sprawdza się także w roli myśliwego. Boerboel nie nada się jednak do życia w mieście, ze względu na silną potrzebę bronienia swojej rodziny. W momencie zagrożenia rzuca się na przeciwnika i jest gotów walczyć na śmierć i życie.

Nie jest to pies kłopotliwy, nie narzuca się właścicielowi, jeśli ten nie chce jego towarzystwa. Nie jest też niebezpieczny dla innych, dopóki nie próbują zaatakować lub w jakiś sposób zaszkodzić jego panu. Nie jest agresywny w stosunku do innych zwierząt. W pielęgnacji także nie jest kłopotliwy, wystarczy przeczesać go raz na kilka dni, częściej w okresie linienia. Aby jednak był tak wspaniałym kompanem, trzeba mu poświęcić odpowiednią ilość uwagi, musi się czuć kochany i potrzebny.

© Dogspics2012 / flickr

Jako pies z silnym poczuciem obrony, musi być socjalizowany od szczenięcia, potrzebuje przewodnika, który go zrozumie i zapewni mu odpowiednią ilość miłości. Miewa skłonności do dominacji, dlatego tak ważna jest solidna tresura już od małego. Nie jest polecany niedoświadczonym właścicielom i kategorycznie zabrania się kupowania go przez tych, którzy nie rozumieją psiej mowy. Źle prowadzony boerboel, jak każdy pies w tym typie, może stać się niebezpieczny dla otoczenia.

Nazwy: Boerboel, african boerboel, south african mastiff, buldog Burów, mastif południowoafrykański, mastif afrykański.
Przeznaczenie pierwotne: ochrona zwierząt gospodarskich przed dzikimi zwierzętami, zaganianie bydła.
Przeznaczenie obecne: pies stróżujący, obronny.
Wielkość i waga: 50-65 kg, 60-70 cm.
Długość życia: 12-15 lat.
Umaszczenie:  szare, zółte, brązowe lub pręgowane, dopuszczalne jest nawet łaciate.
© Załoga Chartykasa