Jay Sean ft Lil Wayne – Hit the lights.mp3

 Niezarejstrowane

FCI 87/I.1  |  Hiszpania

Po raz pierwszy owczarka katalońskiego zarejestrowano w 1915, jest on więc rasą stosunkowo młodą. Minęły lata, zanim zaczęto hodowle, pierwsza z nich nie rozwijała się zbyt prężnie, ze względu na trwającą wówczas wojnę domową w Hiszpanii. Gos d’Atura zaczął zyskiwać popularność dopiero w drugiej połowie XIX wieku (1978, powstał klub rasy w Hiszpanii), kiedy to przestał być traktowany tylko i wyłącznie jako pies pasterski. W Polsce pierwsze owczarki katalońskie pojawiły się dopiero po 2000 roku. Obecnie zdobywa coraz liczniejsze grono wielbicieli.

© Andres Garcia Sotoca

Chociaż przez wiele lat owczarek kataloński był wykorzystywany tylko jako pies pasterski, nie należy ograniczać tej rasy. Potrafi pracować nie tylko ze stadami owiec, sprawdzi się również przy zaganianiu innego rodzaju zwierząt hodowlanych. Zyskał uznanie także jako świetny pies stróżujący i przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Można go z powodzeniem wychowywać razem z dziećmi, jest nardzo cierpliwy w kontaktach z nimi. Swoje zapędy do zaganiania bydła może wykorzystywać do pilnowania dzieci, dlatego trzeba go poddać solidnej tresurze, by nie traktował dziecka jak zaganianych zwierząt (mowa o podgryzaniu nóg, w celu skierowania we właściwym kierunku). Jest ponadtwo bardzo przywiązany do swojej rodziny.

Jest to pies bardzo inteligentny, chętnie pracuje z człowiekiem, dlatego też wymaga dużo uwagi ze strony właściciela. Dobrze też jest zapewnić mu odpowiednią ilość zabawy i ćwiczeń w celach rozwojowych, a także dla zabicia nudy. Szybko i chętnie się uczy, jak zresztą każdy pies pasterski. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilość zajęć, staje się nadpobudliwy. Lata pracy z bydłem wykształciły u tej rasy upór i spryt, a także szybką reakcję na polecenia wydawane przez właściciela. Mówi się, iż obserwowanie pracującego katalończyka to sama przyjemność.

© Niklas Brenten

Owczarek kataloński sprawdzi się idealnie dla każdego, kto jest aktywny. Można go wystawiać w tradycyjnych sportach, jak pokazy zaganiania, ale sprawdzi się też we frisbee, agility, obedience, czy flyballu. Śmiało można powiedzieć, że dla tego psa nie ma rzeczy niemożliwych.

Wyróżnia się dwie odmiany – długowłosą (Gos d’Atura Catala a Pelo Largo, Gos d’Atura) oraz krótkowłosą (Gos d’Atura Catala a Pelo Liso). Odmiana krótkowłosa jest spotykana bardzo rzadko, przez wielu nieznana. W pielęgnacji nie są specjalnie wymagające, ale trzeba je regularnie czesać, by nie dopuścić do powstania kołtunów. Należy też pamiętać o wykonaniu badań w kierunku dysplazji stawu biodrowego, na którą są podatne.

Nazwy: Owczarek kataloński, catalan sheepdog, Gos d’Atura Català, catalonian shepherd, catalonian sheepdog, perro de pastor catalan, pastor catalán, berger catalan.
Przeznaczenie pierwotne:  zaganianie zwierząt domowych, stróżowanie.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 17,5-18,5 kg, 46-51 cm.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  płowe, szare, czarne, rude pręgowane, czarne pręgowane, czarne podpalane.

© Załoga Chartykasa