John O’Callaghan feat. Sarah Howells – Find Yourself.mp3

 Słynne psy

Terier szkocki Fala (1940-1952) był ulubionym psem prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Fala stał się nie tylko częścią wizerunku prezydenta, ale wszedł także do politycznej historii USA, kiedy to w 1944 roku Roosvelt wygłosił jedno ze swych najsłynniejszych przemówień, nawiązując do oszczerstw, jakie były przeciw niemu wygłaszane.

© bartthedumpsterdog.com

Treść przemówienia mówi: „Przywódcy republikańscy nie ograniczają się do ataków na mnie, na moją żonę, moje dzieci. Teraz obrali za przedmiot swoich napaści Bogu ducha winnego pieska Falę. Inwektywy i oszczerstwa nie mogą dotknąć mnie, ani mojej rodziny, ale Fala czuje się dotknięty do żywego… Republikańscy łgarze wymyślili, że pewnego razu przez zapomnienie zostawiłem Falę na Aleutach, że wysłałem po niego torpedowiec i że kosztowało to podatników dwa, trzy czy nawet dwadzieścia milionów dolarów. Fala nigdy nie był na Aleutach, dowiedziawszy się więc o kłamliwych zarzutach republikańskich głośno zaprotestował i stracił na humorze… Wydaje mi się, że i ja mam prawo zaprotestować przeciwko zniesławianiu mojego pieska”.

Fala był ze swoim panem w wielu ważnych chwilach, między innymi wtedy, gdy uchwalono Kartę Atlantycką, która określała cele polityki Anglii i USA w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. W 1943 roku pies stał się głównym bohaterem serii komiksów, rysowanych przez Alana Fostera. Komiks nosił tytuł „Mr. Fala of the White House” („Fala z Białego Domu”).

© Załoga Chartykasa