Micheal Bolton – Sait I loved you but I lied.mp3

 VII grupa FCI

FCI 281/VII.1  |  Dania

Początki wyżła duńskiego szacuje się na rok 1970, kiedy to Morten Bak, żyjący w Glenstrup w Jutlandii krzyżował wiejskie psy zwane „bloodhoundami” z psami cyganów, mających w sobie domieszkę krwi hiszpańskich wyżłów. Po ścisłej selekcji Bak otrzymał jednolity typ wyżła o brązowych cętkach lub plamach. Początkowo zwane były psami Baka lub pointerami staroduńskimi. Pod koniec lat 90. XX-wieku, wyżeł duński był trzecią najpopularniejszą rasą w Danii.

© Ulf Bodin

Obecnie nie należy już do tak popularnych ras, poza ojczyzną jest praktycznie nieznany. Z wyglądu przypomina bardziej średnie psy gończe, niż smukłe wyżły. Sylwetka masywna, wyraźne podgardle i długie, zwisające uszy o zaokrąglonym kształcie, to bez wątpienia charakterystyczne cechy duńskiego wyżła. Ponadto, kiedy ma się przed sobą sukę i samca tej rasy, widać wyraźne różnice. Samce są masywniejsze, większe i po prostu „samcze”, suki zaś drobniejsze i lżejsze.

Wyżeł duński jest psem o stabilnej psychice, spokojnym i opanowanym. Gdy sytuacja tego wymaga, jest zdeterminowany i odważny. W czasie polowania rozwija się raczej powoli, ale za to stale utrzymuje kontakt z myśliwym, jest na każde jego zawołanie. Nadaje się zarówno na duże, jak i małe tereny łowieckie.

© Per Unden

Zda egzamin jako pies rodzinny, pod warunkiem, że rodzina zapewni mu odpowiednio dużo ruchu i zajęcia. Jako pies typowo myśliwski, wyżeł duński potrzebuje dużej ilości zajęcia, aby się nie nudził i nie demolował mieszkania. Może mieć typowe myśliwskie zapędy, to jest podążać za tropem i płoszyć kaczki, ale odpowiednia tresura z pewnością zniweluje ewentualne problemy. Co najważniejsze, pies ten lubi dzieci i łatwo przystosowuje się do życia w mieście. Jeśli więc mieszkamy w mieście i myślimy nad kupnem psa, możemy śmiało wziąć go pod uwagę.

Gammel Dansk Hønsehund ma także świetny węch, który umożliwia mu tropienie zwierzyny. Zatem, co jest dla wyżłów raczej niespotykane, nie tylko wystawia zwierzynę, ale także ją tropi. Łączy więc pracę wyżła z posokowcem. Dzięki temu węchowi, wyżeł duński może pracować z policją, celnikami czy brygadami antynarkotykowymi. Po odpowiedniej tresurze, jego węch z pewnością może zostać wykorzystany do tropienia nielegalnego przemytu.

Nazwy: Wyżeł duński, Gammel Dansk Hønsehund, pointer staroduński, Altdänischer Vorstehhund, Altdänischer Hühnerhund, Old danish pointer, Old danish bird dog, Old danish chicken dog.
Przeznaczenie pierwotne: tropienie i wystawianie zwierzyny.
Przeznaczenie obecne: próby polowe, pies do towarzystwa.
Wielkość i waga:  18-24 kg, 51-58 cm.
Długość życia: 10-14 lat.
Umaszczenie:  brązowo-białe, cętkowane lub w większe łaty.
© Załoga Chartykasa