The Lonely Island ft Micheal Bolton – Captain Jack Sparrow.mp3

  Słynne psy

 
© wikipedia.pl

Historia Hachikō (1923-1935) w ostatnim czasie nabrała rozgłosu, chociaż znana jest w Japonii już od wielu lat. Opowiada ona o psie rasy akita inu, który przez 10 lat nieprzerwanie oczekiwał na swojego pana na stacji tokijskiego metra Shibuya. W Japonii mówi się na niego czasami chūken Hachikō, co oznacza po prostu wiernego psa Hachikō.W domu swojego właściciela, Hidesaburō Ueno, Hachikō pojawił się w 1924 roku. Codziennie odprowadzał go na stację metra, skąd ten jechał do pracy, a następnie oczekiwał go wieczorem. W maju 1925 roku profesor zmarł nagle w miejscu pracy. Także tego dnia Hachikō oczekiwał go na stacji, ale tym razem pan się nie pojawił. Pies wytrwale pojawiał się na stacji każdego wieczora, bez względu na to, jakie warunki panowały.

kadr z filmu Hachiko (2009)

Pewnego dnia, także w roku 1925, psa zobaczył jeden ze studentów Ueno, ktory zajmował się także akitami. Poszedł za psem i dotarł aż do jego domu, gdzie poznał całą historię. Niedługo po spotkaniu opublikował listę akit mieszkających w Japonii. Wówczas było ich zaledwie 30, łącznie z Hachikō. Student często odwiedzał psa, a także opublikował kilka artykułów, opisujących jego niezwykłe przywiązanie. Jeden z jego artykułów spowodował zainteresowanie ogólnokrajowe w 1932 roku.

Od tego momentu Hachikō stał się japońską sensacją. Jego wierność wywarła ogromne wrażenie na Japończykach. Nauczyciele i rodzice używali Hachikō, aby uzmysłowić dzieciom, jak wygląda wierność oraz lojalność i aby brały z niego przykład. Powstał także pomnik przedstawiający Hachikō, wyrzeźbiony przez znanego wówczas japońskiego artystę.

Pies zmarł w 1935 roku na robaczycę płuc i serc, a jego ciało zostało wystawione w National Science Museum w Ueno w Tokio. Sława Hachikō nie zakończyła się jednak wraz z jego śmiercią. Na jego temat powstało kilka książek, wiele akcesoriów, a także dwa filmy: Pierwszy w 1987 pod tytułem „Hachikō Monogatari”. W 2009 roku ukazał się jego remake pod tytułem „Hachikō: A dog strory”.

  • Kliknij. Jest to streszczenie filmu z 1987 roku, bardzo zresztą wzruszające.
  • Kliknij. Streszczenie filmu z 2009 roku.
© Załoga Chartykasa