Vixen – Myśl co chcesz.mp3

 Historie ras

Cão de Castro Laboreiro pochodzi z niewielkiej wioski Castro Laboreiro na północy Portugalii i to od niej właśnie wywodzi się jego nazwa. Po przetłumaczeniu znaczy tyle, co „Pies z Castro Laboreiro”. Jego dokładne pochodzenie nie jest do końca znane, choć na ten temat powstało wiele legend. Wiadomo tylko, że rasa nie istniała przed 1800 rokiem. Jest to jedna z najstarszych ras na półwyspie Iberyjskim. Teren ich występowania jest ograniczony łańcuchami gór Peneda i Suajo oraz rzekami Minho i Lima.

Portugalski pies pasterski pierwotnie został wyhodowany jako stróż i zaganiacz bydła. Miał chronić stada przed dzikimi zwierzętami, występującymi na północy Portugalii, między innymi wilkami. Pierwotny typ różnił się odrobinę od tego spotykanego dziś. Był większy, masywniejszy. Na znaczeniu stracił jednak wraz z postępem technologicznym. Gdy hodowla koni czy bydła przestała mieć tak ogromne znaczenie, stracił je także i cão de Castro Laboreiro. Z pozycji obrońcy przeszedł na towarzysza rodziny, choć w dalszym ciągu pełnił rolę stróża.

© garden-of-nightmares.deviantart.com

Rasę po raz pierwszy na wystawie zaprezentowano w 1914 roku, zaś pierwszy wzorzec opracował lekarz weterynarii Manuel Marques w 1935 roku. Został zaakceptowany przez Clube de Canicultura Portugues, portugalski związek kynologiczny w 1897 roku.

Obecnie psy te można spotkać przede wszystkim na północy Portugalii na wysokościach do 1400 m n.p.m. Poza Portugalią jest praktycznie nie znany, chociaż w całej Europie jest kilka hodowli (Niemcy), jedna nawet w USA. Liczba psów tej rasy na całym świecie wynosi około 500 okazów.

© Załoga Chartykasa