Linkin Park – New Divide.mp3

 Choroby

FCI 13/III.4  |  Wielka Brytania

Gdy patrzy się na angielskiego toy terriera, przywodzi on na myśl takie rasy, jak manchester terrier czy pinczer miniaturowy. Ten niewielki pies jest bowiem tylko zminiaturyzowaną wersją manchester teriera (główną różnicą jest wzrost i stojące uszy toya), ale co ciekawe, uznaną za osobną rasę. Co więcej, uznaje się go za jedną z najstarszych miniatur, jego początki sięgają roku 1850.

Ciekawą cechą u toyów, są ich uszy – za młodu oklapnięte, podnoszą się wraz z wiekiem, podobnie jak u owczarków niemieckich. Jest to pies zwinny, bardzo inteligentny i zawsze chętny do nauki. Uczy się szybko, ale też szybko się nudzi. Jak każdy terier, jest niezależny, ale wierny, a ponadto żywy, czujny i bystry. Swojego pana rozpozna zawsze i wszędzie, będzie mu lojalny i wierny do końca życia. Jako, że pierwotnie miały wyłapywać szczury, jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, dlatego dobrze sprawdzają się w konkurencjach na czas i takich, które wymagają dużego sprytu i zwinności. Dobrze sprawdzą się też w testach posłuszeństwa.

© wds2015.com

Lubią być w centrum uwagi, mogą mieć skłonności do dominacji, ale odpowiednia socjalizacja i tresura zniwelują ten problem. Jeśli będą ignorowane, nie zapewni im się wystarczającej dawki ruchu i stymulacji, stają się hiperaktywne, nerwowe i zaczynają niszczyć sprzęty. Źle znoszą samotność, dlatego trzeba się postarać, aby zawsze miały jakieś zajęcie i żeby ktoś był w pobliżu. Toy manchester potrzebuje solidnego szkolenia – należy mu pokazać, gdzie jest jego miejsce, przekazać wszystkie zasady i nauczyć słuchać, inaczej może być agresywny, uparty, zgryźliwy i kapryśny. Muszą też zostać nauczone kontaktów z dziećmi, najlepiej we wczesnym szczenięctwie, inaczej mogą ich nie akceptować lub reagować agresją. Ale nawet potem, nie należy ich zostawiać sam na sam z małymi dziećmi. Jeśli spełni się wszystkie warunki, stanie się on wspaniałym towarzyszem na długie lata.

Ze względu na niewielki wzrost, toy bardzo dobrze radzi sobie z życiem w mieście i przede wszystkim w niewielkim mieszkaniu. Nie należy jednak sądzić, że taki mały pies wymaga niewiele ruchu – wręcz przeciwnie. Oprócz normalnych, długich!, spacerów, potrzebuje dodatkowych zajęć stymulujących. Można go zapisać chociażby na agility. Nie należy go też spuszczać na nieznanym terenie, chyba, że został solidnie wyszkolony i wraca na każde nasze zawołanie. Inaczej może odbiec gdzieś i się zgubić. Ze względu na krótką sierść nie wymaga wiele pielęgnacji, wystarczy, że co kilka dni przetrzemy go specjalną rękawicą. Kąpiel w razie konieczności.

© jamesmoropets.com

Nazwy: English toy terrier, angielski toy terrier, toy Manchester terrier, black and tan toy terrier, kis angol terrier.
Przeznaczenie pierwotne: łapanie szczurów, polowanie na króliki.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 3-4 kg, 25-30 cm.
Długość życia: 12-13 lat.
Umaszczenie:  black & tan (czarne podpalane).
© Załoga Chartykasa