Conor Maynard & Anth – Dynamite cover.mp3

Po wielu milionach latach, wielu badaniach i jeszcze większej ilości spekulacji, naukowcy podzielili rodzinę psowatych na trzy plemiona. Są to Canini, Vulpini i Prymitywne Caninae. Psowate, które umieszczono w poszczególnych plemionach, nie znalazły się tam przez przypadek. Wszystkie zostały umieszczone z ogromną starannością. Gdyby ustawić wszystkie gatunki z jednego plemiona obok siebie, bez wątpienia już na pierwszy rzut byłoby widać wiele cech wspólnych. Przyjrzyjmy się im trochę bliżej.

Plemię Canini

Najprościej rzecz biorąc są to wilki, kojoty, szakale i wszystkie te psowate, które są najbardziej zbliżone genetycznie do wilka. Znajdziemy tutaj także tak niezwykłe psy jak wilk grzywiasty, pies leśny czy likaon. Wyróżniają się one wszystkie łączeniem się w większości i w stada zwane watahami. Psy od lisów różnią się tym, że mają większe kły oraz łamacze, okrągłe źrenice, dużo większą wytrzymałość w pogoni za zwierzyną, występowaniem stałej czołowej zatoki, szerszej czaszki, u większych psów obecny jest grzebień strzałkowy na potylicy.

Plemię Vulpini

Czyli lisy. Są mniejsze, zwinniejsze, mają też dłuższe pyski niż psy. Lisy często mieszkają w norach, prowadząc nocny tryb życia. Żywią się najczęściej małymi gryzoniami, ptakami, a nierzadko także owocami. Bardzo często kojarzone z chytrością i przebiegłością. Niestety wiele z nich jest tępionych ze względu na cenne i piękne futra.

Plemię prymitywnych Caninae

Ciężko je zakwalifikować do jakiejkolwiek z wyższych grup. Zaliczają się tutaj otocjon i jenot, psowate bardziej przypominające szopy, aniżeli psy. Co więcej, jenot jest jedynym psowatym zapadającym w sen zimowy, z kolei otocjon wyróżnia się wielkimi uszami.

© Załoga Chartykasa